Geyve Karaçay deresi taşkın yayılım haritalarının oluşturulması
Creation of Geyve Karaçay stream flood inundation maps
- Tez No: 620655
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hidrolik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Ülkemizde depremden sonra en çok rastlanan doğal afet taşkınlardır. Taşkınlar, can kayıplarına ve daha sonrasında ise oldukça külfetli ekonomik yüklere sebep olmaktadır. Taşkınların önlenmesi ve taşkın sonrası hasarların azaltılması amacıyla belirli çalışmalar yapılmaktadır. Bu çalışmada Hec-RAS programı kullanılarak Geyve Karaçay Deresi üzerinde 2 boyutlu taşkın analizileri yapılmıştır. Çalışma sırasında çeşitli sentetik ve olasılık metodlarından yararlanılmıştır. Mockus yöntemi ve Log-Pearson Tip III yöntemine göre taşkın debileri hesaplanmıştır. Log-Pearson Tip III yöntemi ile gelmesi muhtemel yağışlar ve bu yağışlara bağlı olarak Mockus yöntemi ile tekerrürlü taşkın debileri hesaplanmıştır. Bu debilerden kullanılarak çalışma sahası için kararsız akım taşkın analizi yapılmıştır. Analiz sonucu her bir tekerrür debisi için taşkın yayılım haritaları oluşturulmuştur. Oluşturulan bu haritalar sonucu Geyve ilçe merkezinin ve verimli tarım alanlarının sular altında kaldığı tespit edilmiştir. Yayılım haritaları doğrultusunda oluşabilcek maksimum su derinlikleri tespit edilmiştir
Özet (Çeviri)
In our country floods take place as a second natural disaster after an earthquake. Floods can cause death and economic crisis. There are specific studies for preventing from flood and decreasing the damage after flood. In this study 2D flood analysis of Geyve Karaçay Stream are made by using Hec-RAS programme. During this study variety of synthetic and possibilty methods are used. Flood flow are calculated according to Mockus and Log-Pearson Type III tecniques. By using Log-Pearson Type III techniques precipitation and according to this return period discharge flood flows are calculated by using Mockus tecnique. Unsteady flow analysis for study area are made by using flood flow. As a result of analysis flood inundation maps are created for each repeated flood flow. These maps show that centre of Geyve and fertile agricultural land are submerged. Flood inundation maps are also helpfull for determining possible water depth.