Yapı bilgi modellemesi'nin Türkiye için uygulanabilirliğinin araştırılması
Investigation of application for building information modeling in Turkey
  1. Tez No: 620664
  2. Yazar: GÖZDE ŞAHİNKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAİK AHMET SESLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Tüm ülkelerde inşaat sektörünün, ülkelerin ekonomisine katkıları incelendiğinde önemli bir yere sahip olduğu görülmektedir. Bu yüzden inşaat çalışmaları yapılırken güncel ihtiyaçlara cevap verilip verilemediği değerlendirilmelidir. Geleneksel yöntemler ihtiyaçlara cevap veremediği takdirde yeni bir çalışma sistemi için tüm disiplinler, kamu ve özel tüm kurumlar yeni bir proje yönetim anlayışı için çalışmalar yapmalıdır. Şu anki mevcut durum incelendiğinde yapı sektörü daha kapsamlı projeler için yeni bir proje yönetimine ihtiyaç duymaktadır. Bundan dolayı yeni bir çalışma sistemi olan ve diğer ülkelerde de kullanımı yaygın olan BIM (Yapı Bilgi Modelleme) hakkında ülkemizde araştırmalar yapılmaya başlanmıştır. BIM; projelerin üç boyutlu olarak hazırlandığı ve diğer tüm boyutlarının entegre edildiği, projede bulunan tüm kullanıcı ve paydaşları sistemde beraber çalışmaya teşvik eden, bilgi kirliliğini ortadan kaldıran, analiz yapma imkân sunan ve tüm simülasyon testlerine cevap veren sadece bir bilgisayar programı olmayıp projenin tüm yaşam döngüsü boyunca varlığını sürdüren bir süreçtir. Bu araştırma kapsamında Türkiye'de BIM'in uygulanabilirliğinin değerlendirilmesi, BIM'e geçiş yapmak isteyen firmalar için izlenmesi gereken işlem adımları ve uygulama önerileri sunulması hedeflenmektedir. BIM'in uygulanabilirliğinin değerlendirilmesi için alanlarındaki uzman kişilerle anket çalışması yapılmıştır. Anket sonuçları ve yapılan çalışmalar neticesinde ülkemizdeki BIM olgusunun ne boyutta olduğu, BIM'e geçişi geciktiren sebeplerin neler olduğu konusunda fikir sahibi olunmuştur. Buna istinaden BIM'e geçiş için izlenecek adımlar belirlenmeye çalışılmış ve uygulama plan önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
When the contributions of the construction sector to the economy of the countries are examined in all countries, it is seen that it has an important place. Therefore, it should be evaluated whether the current needs can be met during construction works. If traditional methods cannot meet the needs, all disciplines, public and private institutions should work for a new project management approach for a new working system. When the current situation is examined, the building sector needs a new project management for more comprehensive projects. For this reason, researches on BIM (Building Information Modeling), which has a new working system and is widely used in other countries, have been started in our country. BIM; It is not just a computer program where three-dimensional projects are prepared and all other dimensions are integrated, encouraging all users and stakeholders in the project to work together in the system, eliminating information pollution, providing analysis and responding to all simulation tests, but the existence of the project throughout its life cycle. is a continuing process. The evaluation of this research within the scope of the applicability of BIM in Turkey, the procedures to be followed for the companies who want to make the transition to BIM steps and is aimed to provide practice recommendations. A survey was conducted with experts in their fields to evaluate the applicability of BIM. As a result of the survey results and studies, we have an idea about the extent of the BIM phenomenon in our country and the reasons that delay the transition to BIM. Based on this, steps to be followed for transition to BIM were tried to be determined and implementation plan suggestions were presented.