Scattering of inhomogeneous plane waves by a cylindrical reflector
Silindirik bir reflektör ile homojen olmayan dalgaların saçılması
- Tez No: 620671
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSNÜ DENİZ BAŞDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu tezde inhomojen dalgalar ile aydınlatılmış mükemmel manyetik iletken yüzeye sahip silindirik reflektörden saçılan alanlar incelenmiştir. Yapılan incelemede, akım bazlı metodların bir tanesi olan fiziksel optik metodu kullanılmıştır. Silindirik reflektor üzerinde gelen alan tarafıdan indüklenen akım, sınır koşulları yardımıyla bulunmuştur. Elde edilen akım fiziksel optik saçılma integralinin çekirdeğini oluşturmuştur. Saçılma integralinin stasyonel faz metoduyla değerlendirilmesiyle geometrik optik alanlar bulunmuştur. Köşe kırınım alanları ise saçılma integralinin köşe noktası tekniği ile değerlendirilmesi sonucunda elde edilmiştir. Başlangıçta homojen dalgalar için elde edilen çözümler, analitik süreklilik göz önüne alınarak, reel açı değerlerinin complex açı değerleri ile değiştirilmesi sonuncunda inhomojen dalga çözümlerine genişletilmiştir. Son olarak, elde edilen ifadeler farklı büyüklükteki reflektörler ve farklı kompleks açı değerleri gibi parametreler için sayısal olarak analiz edilmişlerdir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, scattering by a cylindrical reflector which has a Perfectly Magnetic Conductor (PMC) surface illuminated by a inhomogeneous plane waves were investigated. The physical optics method (PO), one of the current based methods, has been used in this study. The current induced by the incident wave on the cylindric reflector has been found by aid of the boundary conditions. The obtained current has formed the kernel of the PO scattering integral of the PO scattering integral by the method of stationary phase method (SP), yields the geometrical optics (GO). The edge diffracted fields have been obtaiened by using the edge point method. At first, the solutions were obtained for the homogenous waves. Later on, considering the analytical conditions, the result were extended by interesting the complex angle values instead of real angle values. Lastly, the obtained expressions have been numerically analyzed for the parameters such as the reflectors of different sizes and different complex angle values.