Karaman Niğde Ulukışla arası demiryolu hattındaki derin kazı şevlerinin duraylılık incelemesi
Investigation of stability of deep excavation slopes in Karaman Niğde Ulukışla railway line
- Tez No: 620679
- Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT TÜRKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Tez, Devlet Demiryolları tarafından yapımı sürdürülen Çakmak-Ulukışla İstasyonları Km:217+000-226+000 arasında yeralan demiryolu güzergâhında derin yarma kazılarından dolayı oluşabilecek duraylılık sorunlarının araştırılmasını amaçlamaktadır. Bu amaçla tez konusu şev bölgesinden kritik olan 3 bölge seçilmiş ve şev analizleri yapılmıştır. İnceleme alanı şev bölgesinin bulunduğu litolojik birimler, literatürde İnsuyu ve Cihanbeyli Formasyonu olarak adlandırılan Pliyosen yaşlı karasal kırıntılardan meydana gelmektedir, Bu litolojik birimler başta silttaşı – marn - kiltaşı ardalanmasından oluşmakta, yüzeyde ise ayrışmadan dolayı kalın kil ve silt bir örtü yeralmaktadır. Seçilen kesit hatlarında farklı birimlere ait kayma direnci parametreleri belirlenmiş ve bilgisayar yazılımlarında şev analizi yapılmıştır. Laboratuvarda yapılan deneyler sonrasında, zeminin jeoteknik özellikleri bulunmuştur. Proje kriterlerine göre yarma şevlerinin statik durumda güvenlik sayısı >1.50 ve depremli durumda ise güvenlik sayısı >1.10 koşullarını sağlaması öngörülmüştür. Tez kapsamında incelenen kritik 3 farklı bölgede 2/3 (yatay/düşey) eğimli şevlerin hem statik durumda hem de deprem durumunda duraylı olmadığı tespit edilmiştir. Aynı şevlerin şev açıları 1/1 (yatay/düşey) ve 3/2 (yatay/düşey) olarak iyileştirildiğinde şevlerin stabilizesi sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The thesis aims to investigate the stability problems that may occur due to deep splitting excavations on the railway route between Çakmak-Ulukışla Stations Km: 217 + 000-226 + 000, which are being constructed by the State Railways. For this purpose, 3 critical regions were selected from the slope of the thesis subject and slope analysis was done. The lithological units, where the study area is located, consists of the Pliocene aged continental crumbs called Insuyu anda Cihanbeyli Formations in the literature. These lithological units consist mainly of siltstone - marl - clay stone alternation, and on the surface there is a thick clay and silt cover. Shear resistance parameters of different units were determined in selected section lines and slope analysis was done in computer software. After the experiments carried out in the laboratory, the geotechnical properties of the ground were found. According to the project criteria, it is envisaged that the slit slopes will meet the conditions of safety in the static condition> 1.50 and the number of safety in the earthquake condition> 1.10. It has been determined that the slopes of 2/3 (horizontal / vertical) slopes in 3 different regions examined in the scope of the thesis are not stable in both static and earthquake conditions. When the slope angles of the same slopes are improved as 1/1 (horizontal / vertical) and 3/2 (horizontal / vertical), the slopes are stabilized.