Bolkar Dağları'nın Auchenorrhyncha'ları (Hemiptera)
Auchenorrhyncha?s (Hemiptera) of Bolkar Mountains
- Tez No: 268129
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH HASBENLİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 584
Özet
Bu çalışma 2005?2007 yıllarının Nisan?Ağustos ayları arasında İçel(Mersin, Tarsus, Çamlıyayla, Erdemli, Silifke ve Mut), Adana (Pozantı),Niğde (Ulukışla), Karaman (Merkez ve Ayrancı) ve Konya (Ereğli veHalkapınar) illeri arasında yer alan Bolkar Dağları'ndan toplanan 5475'ierkek, 6748'i dişi toplam 12223 Auchenorrhyncha (Hemiptera) örneğinedayanmaktadır. İnceleme sonucunda 12'si ülkemiz faunası ve 4'ü bilimâlemi için yeni olan, 13 familya ve 80 cinse ait 157 taksa belirlenmiştir.Belirlenen taksanın tanımları, Dünya ve Türkiye dağılışları ile erginfotoğraflarının yanı sıra ülkemiz açısından önemli faunistik verilere deyer verilmiştir. Ayrıca belirlenen türlerin yayılışları hakkında zoocoğrafikdeğerlendirmeler de yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study between the months of April to August of 2005-2007 is basedon samples in cities İçel (Mersin, Tarsus, Çamlıyayla, Erdemli, Silifkeand Mut), Adana (Pozantı), Niğde (Ulukışla), Karaman (Center andAyrancı) and Konya (Ereğli and Halkapınar) is located between themountains of Bolkar; whom collected 5475 of males, 6748 of females, intotal number of 12223 one of Auchenorrhyncha (Hemiptera). As a resultof this review belonging 13 familia and 80 genera 157 taxa wasdetermined, where 12 of these are from our countries? fauna and 4 arenew to the world of science. In addition to specified description of taxa,distribution of World and Turkey, and adult photos, also there are someimportant faunistic datas are given. Moreover the zoogeographicassesments are made about the spread of species identified.