Kastamonu ilinde yayılış gösteren bazı araneae türlerinin dişi bireylerinde üreme sistemlerinin morfolojik incelenmesi
Morphological investigation of reproductive systems in the female individuals of some araneae species showing in Kastamonu province
  1. Tez No: 620683
  2. Yazar: OKAN ESE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZAFER SANCAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Örümceklerin morfolojisi ve üreme sistemleri diğer araknit gruplardan bir takım farklılıklar taşır. Yürüme bacaklarına benzer pedipalplerin yardımıyla erkek bireyden dişi bireye sperm aktarımı yapılır. Dişi örümceğin epijin yapısına göre bu aktarım farklı şekillerde olabilir. Döllenme entelejin ve haplojin tipi epijinlerde değişiklik gösterir. Haplojin tipi epijinler basit yapılı iken entelejin tipi epijinler daha karmaşık bir yapıdadır. Örümcek genital yapıları hibrit tür oluşumunun önüne geçmek için anahtar-kilit uyumu gösterir. Örümcekler kendi türüne ait bireyleri bir takım titreşim ve kur danslarıyla tanırlar. Örümceklerde cinsel dimorfizm vardır. Dişi birey erkek bireyden çok daha büyüktür. Bu tez çalışmasında, Kastamonu ilinde yayılış gösteren bazı arenae türlerinin dişi bireylerinde üreme sistemlerinin morfolojik olarak incelemesi yapılmıştır. Görüntülerde toplanan örümcek üreme yapılarının her türde farklı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Spider morphology and reproductive systems differ from other arachnid groups. With the help of pedipalps similar to walking legs, sperm transfer is made from male to female. Depending on the epigin structure of the female spider, this transfer can take different forms.Fertilization varies in entelegyne and haplogyne type epigins. Haplogyne-type epigins have a simple structure while entelegyne-type epigins have a more complex structure. Spider genital structures show key-lock compatibility to prevent hybrid species formations. Spiders recognize individuals of their own kind with a set of vibration and courtship dances. Spiders have sexual dimorphism. The female individual is much larger than the male individual. In this thesis, the morphological examination of the reproductive systems in female individuals of some arenae species spread in Kastamonu province was made. It has been observed that the spider reproductive structures collected in the images are different in all types.