Dysdera crocata c. l. koch, 1838 örümcek türünün morfolojik özelliklerinin taramalı elektron mikroskopla belirlenmesi (Arachnida: Araneae)
Characterization of morphological properties of dysdera crocata c. l. koch, 1838 spider species with scanning electron microscope (Arachnida: Araneae)
  1. Tez No: 620682
  2. Yazar: SALHA F. KHALIL ALAZZOUZI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZAFER SANCAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu çalışmanın konusu, Dysdera crocata C.L. Koch, 1838 örümcek türünün dış morfolojisidir. Örümceğin farklı kısımlarındaki trikobotri yoğunluğu, dağılımı ve türlerinin belirlenmesi amacıyla SEM kullanılarak farklı güçlerde büyütülmüş görüntüleri alınmıştır. Çoğunlukla gövde bölümüne ve yerine göre değişiklik gösteren farklı yapılar gözlenmiştir. Farklı morfolojik özellikler örümceğin türüyle ilgilidir. Dış morfoloji ve trikobotri yapıları, avlanan ve ağ ören örümcekler arasında farklılık göstermektedir. Dysdera crocata C. L. Koch, 1838; trikobotrilerin ağa yakalanan bir avın yerini tespit etmek için değil, hareket kabiliyeti ve çevredeki nesne ve yüzeylerin algılanması için kullanıldığı, göz gibi diğer duyusal organların ise daha ziyade avların yerinin tespitinde rol aldığı avcı bir örümcektir. Bacakların alt kısımlarındaki trikobotrilerin bağlantısı ve arka bacaklardaki yoğunluk ve boyuttaki önemli artış, örümceğin arka bacaklarıyla itme uygulayarak yüzey üzerinde hızlı hareket etme ihtiyacına işaret edebilir. Örümceğin hareketi, avlarını kovalamalarını ve avcılardan kaçmalarını sağlayan çabuk manevralar ve yüzey algısı gerektirmektedir. Özellikle keliser, pedipalp, yürüme bacakları ve bunların üzerindeki kutikular yapılar SEM kullanılarak detaylı bir şekilde incelenmiştir. Bu türün morfolojisine önemli katkılar sağlayacağı düşünülen çalışmada, bazı incelenen yapıların muhtemel fonksiyonları da tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is concerned with the external morphology of the sensory structures on the body of Dysdera crocata C. L. Koch, 1838 spider. Magnified pictures are taken at different powers using TEM in order to show the density, distribution, and types of trichobothria on the different parts of the spider. Through making observations on the trichobothria on different parts of its body. Different patterns were observed, which varied mainly based on the body part and location. Different morphological characteristics are linked to the type of spider. The external morphology and the patterns of the trichobothria vary between hunting and web-building spiders. Dysdera crocata C. L. Koch, 1838 is a hunting spider, where trichobothria are not used to locate prey on the web, but it is used to maneuver, sense surroundings and surfaces, while other sensory parts such as the eyes are more important to locate pries. The concentration of the trichobothria at the lower parts of the legs and their significant increase in density and size in the back legs may reflect the need of the spider to move fast on surface through pushing with the back legs. The motion of the spider requires rapid movement and sense of the surfaces that allows it to chase prices and escape from predators. In particular, the chelicerea, pedipalp, walking legs and the cututicular structures on their appendages are investigated by using SEM in the present study. This study, which is thought to provide important contributions to the morphology of this species, has discussed the probable functions of the some structures studied.