Fenol biyoremediasyonunda karışık ve saf kültürlerin kullanımı
The usage of mixed and pure cultures in phenol bioremediation
  1. Tez No: 620707
  2. Yazar: GÜLDEN KAPLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NUR KOÇBERBER KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Teknolojinin ve endüstrinin önüne geçilmez bir hızla büyümesiyle birlikte çevre de aynı hızla kirletilmektedir. Günümüzde sanayi kuruluşlarında arıtım tesisleri ya yetersiz ölçekte bulunmakta veya hiç bulunmamaktadır. Çevre kirliliğinin giderilmesinde farklı kimyasal yöntemler kullanılmaktadır. Bu yöntemler hem pahalı hem de ikincil kirliliğe neden olmaktadır. Artık uygulanması gereken biyoremediasyon kabiliyetine sahip mikroorganizmalarla arıtım yapmaktır. Bu şekilde arıtımı yapılan toksik maddeler aromatik bileşiklerden (fenolik maddeler vb.) ağır metallere (krom, nikel, bakır vb. ) uzanan geniş bir yelpazeyi içermektedir. Tez çalışmasında petrolle kontamine olmuş toprak (Botaş, Adana, Türkiye), bor işleme fabrikası atıksuyu (ETİ Maden İşletmeleri, Kütahya, Türkiye) ve ilaç fabrikası atık suyu (Vilsan, Veteriner İlaçları, Ankara, Türkiye) gibi farklı kaynaklardan alınan örneklerden fenolü parçalayan karışık ve saf kültürler elde edilmiştir. En yüksek oranda fenol biyoremediasyonu yapan karışık kültür belirlenmiş ve bu karışık kültürden saf kültürlerin izolasyonu sağlanmıştır. Hem karışık kültürlerin hem de saf kültürlerin fenolü ortamdan uzaklaştırma kapasiteleri belirlenerek, en etkili şekilde biyoremediasyon yapabilen mikroorganizma veya mikroorganizmalar seçilmiştir. Ortamda kalan fenol miktarı, yüksek performanslı sıvı kromatografisi (HPLC) ile analiz edilmiştir. Karışık ve saf kültürlerin fenol giderim oranları karşılaştırılarak fenol biyoremediasyonunda en etkili kullanım kapasitesine sahip kültür belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
With an unstoppable increasing rapid growth of technology and industry, environment is contaminated at the same rate. Nowadays, in industrial treatment plants are either insufficient or no scale available. Different chemical methods are used in treatment of environmental pollution. These methods are expensive and cause secondary pollution. Now, treatment should be done with microorganisms having bioremediation capability. Toxic materials treating in this way comprises a wide range from aromatic compounds (phenolic compounds, etc.) to heavy metals (chromium, nickel, copper, etc.). Under the project to obtain phenol degrading mixed and pure cultures from different samples taken from a variety of sources like oil-contaminated soil (Botas, Adana, Turkey), boron processing factory wastewater (ETI Mine, Kutahya, Turkey) and pharmaceutical factory waste water (Vilsan, Veterinary Medicine, Ankara, Turkey) was aimed. Mixed cultures with the highest rate of phenol bioremediation were identified and pure cultures were isolated from this mixed culture. Microorganisms capable of bioremediation in the most effective manner were selected by determining the phenol removal capacities of both mixed cultures and pure cultures. The residual phenol amount remaining in the medium was analyzed by high performance liquid chromatography (HPLC). With comparison the phenol removal rates of mixed and pure cultures, the culture having the most effective usage capacity in phenol bioremediation was determined.