Otomobil süspansiyon sistemleri için burç çıkma kuvvetlerinin optimizasyonu
Cutting force optimization of metal rubber bushing
  1. Tez No: 620708
  2. Yazar: SEVDA GİDER DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARİF ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Araçlar artık hayatımız olmazsa olmazlarındandır ve araçlarda istenilen özelliklerin başında da yollar ne kadar çukur, engebeli ya da kasisli olsa da sürücü ve yolcuların bu sebeplerden doğacak titreşimden ve sarsıntıdan etkilenmesini minumum tutacak süspansiyon sistemine sahip olması gelir. Otomotivde konforun ve yol tutuşun gereklerinin büyük bir kısmını karşılayan ön süspansiyon sistemidir. Ön süspansiyon sistemi birçok elemandan oluşur; bunlardan salıncaklar ve üzerilerindeki burçlar kuvvet taşıma görevlerine göre kritik öneme sahip olabilmektedirler. Bu araştırma kapsamında metal kauçuk burçların otomotivde tercih de önde gelen üç farklı grup salıncak için olmasını istediğimiz çıkma kuvvetleri deneysel yöntemlerle sıkılık ile arasındaki bağıntı bulunmaya çalışılarak maksimum aralıklar ve bu aralıklarda elde edilen değerlerin salıncaklar için yeterli olup olmadığı kıyaslanmıştır. Kıyaslama için üç farklı grup salıncak için dokuzlu gruplar oluşturularak bilinen sıkılık aralığının alt ve üst taşma değerleri de deneye dahil edilerek en iyi çalışma arlıkları burç çıkma kuvvetinde verdiği sıkılık aralığı bulunmaya ve farklı gruplarda farklı aralıkların eldesinin bulunmasıyla aynı burcun farklı malzeme ve üretim teknolojisinde farklı burç çıkma aralığı oluştuğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Vehicles are indispensable for our lives, and at the forefront of the desired features in the vehicles, the road and its passengers have to have a suspension system to keep the driver and passengers from being affected by the vibrations and vibration caused by these reasons. Front suspension system that meets most of the requirements of comfort and handling in automotive. The front suspension system consists of several elements; swings and their bushings can be critical to the task of carrying forces. In the scope of this research, we aimed to find the relation between the elasticity of experimental methods and the force that we want to have for the three different group swing of the metal rubber bushes preferred in automotive. For the comparison of three different groups of swing groups for the formation of the known tightness of the upper and lower overflow values are included in the experiment to find the best operating range of the bushing force to give the range of tightness and different groups of different spacing to be found in the same bush different material and production technology different bushing removal range was observed.