Uzay sektöründe yatırım projeleri, finansmanı ve değerlemesi
Investment projects in space sector, financing and valuation
- Tez No: 371164
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN KAMİL ERCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 277
Özet
Özellikle gelişmiş ülkelerin, kalkınmışlık yarışını uzaya taşımış olmalarının tespit edilmesi üzerine girişilen bu çalışmanın üç amacı bulunmaktadır. Bu amaçlardan birincisi, uzay sektörü ile uzay sektörüne yönelik mevcut ve potansiyeli olan yatırım projeleri ile ilgili bilgilendirmelerde bulunarak, teşebbüslerin uzaya ticari bir bakış açısıyla bakmalarını sağlamaktır. İkincisi, uzay sektöründe yer almak isteyen özel teşebbüslerin karşılaştıkları finansman sorunlarına çözüm önerileri geliştirerek dikkatlerin bu hususa çekilmesini sağlamaktır. Üçüncüsü de uzay sektörüne yönelik projelerin gelişim sürecini ve bu projelerdeki değer tespiti hususlarını açıklamaktır. Bu amaçlar doğrultusunda çalışmanın kapsamı, salt uzay boşluğunda yapılan ticari amaçlı yatırımlar olarak belirlenmiştir. Çalışmanın birinci amacı doğrultusunda oluşturulan birinci ve ikinci bölümlerin, bu sektörde yapılabilir işler olduğu konusunda ilgilileri yeterince bilinçlendirebileceği düşünülmektedir. Çalışmanın ikinci amacı doğrultusunda oluşturulan üçüncü bölümde, özellikle Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde uzay sektörüne yönelik yatırım projesi sahibi olan teşebbüslerin finansman sorunlarına çözüm önerileri getirilmektedir. Çalışmanın üçüncü amacı doğrultusunda oluşturulan dördüncü bölümde, doğru bir değerleme sürecinin hem işletmelerin karşılaştıkları finansman sorunlarının çözülmesine hem de kıt kaynakların etkili bir şekilde kullanılmasına katkı sağlayabileceği belirtilmektedir. Doğru bir değerleme sürecinin belirtilen öneminden dolayı bu bölümde, mümkün olduğu kadar gerçek veriler kullanılarak bir Türksat uydu yatırımının değer tespiti için uygulama çalışması yapılmakta ve yatırımın değerlemesinde de geleneksel bir yöntem olan NBD yöntemi, NBD yönteminin eksiklerinin giderilmesi amacı ile geliştirilmiş olan reel opsiyonlar yöntemi ve uzaya yönelik yatırımların karakteristik özellikleri nedeniyle kullanılması gerekli olan harmanlanmış değer yöntemi kullanılmaktadır. Çalışma sonucunda; uzayın çok sayıda ticari yatırım fırsatlarını bünyesinde barındırdığı, ülkelerin ekonomik ve sosyal açıdan öncü bir devlet konumuna gelebilmeleri için planlı bir şekilde uzaya yönelmesi gerektiği ortaya konulmaktadır. Ayrıca yine çalışma sonucunda; özel teşebbüsler tarafından uzay sektöründe yapılacak ticari yatırımların finansman sorununun çözülmesi gerektiği ve Türkiye?de, uydu yatırımları dışında uzaya yönelik hangi yatırımların finansal açıdan yapılabilir olduğunun ilgili yöntemlerce ortaya konulup pozitif değere sahip yatırımların teşebbüsler tarafından hayata geçirilmesi gerektiği de belirtilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study that was undertaken upon perceiving developed countries carried development race to space, has three objectives. First is to make enterprises to see space from commercial point of view by providing information about space sector and investment projects that has existing and potential intention for space sector. Second is to draw attention by developing solutions to financial problems those private enterprises encounter who wants to take place in space sector. Third is to define the progression process of space sector projects and the issues of valuation. According to these objectives scope of this study was designated to be commercial investments conducted only in space. First and second sections those were composed in accordance with the first objective of the study are thought to make enough conscious about there are things that can be done in this sector for those concerned. Third section that was composed in accordance with second objective is providing analytic advices for financial problems of enterprises that have investment projects of space sector especially in developing countries like Turkey. Forth section that was composed in accordance with the third objective indicates that a true valuation process can contribute both in solving financial problems that businesses encounter and in efficient usage of scarce sources. Because of the indicated importance of the true valuation process, in this section a field work of valuation of a Türksat satellite investment is made by using real data as much as possible and in the evaluation of this investment a traditional method; NPV method, and a method that has been developed to get rid of defects of NPV method; real options method, and also a method that has to be used because of the characteristics of the investments directed towards space; blended value method was used. As result of this study it was demonstrated that space has many commercial investment opportunities and to be an economic and a social leader, countries must head towards space in a planned manner. Moreover it was also concluded that financial problems of commercial investments that is going to be made in space by private enterprises must be solved and in Turkey other than satellite investments it must stated which kind of space investments is financially feasible with related methods and investments with positive value must be implemented by enterprises.