Sistem dinamikleri yaklaşımı kullanılarak tedarik zinciri modellemesi
Modeling of a supply chain system using system dynamics approach
- Tez No: 620735
- Danışmanlar: PROF. DR. VELİ ÇELİK, YRD. DOÇ. DR. HAKAN ARSLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Küreselleşme ile birlikte değişen işletmecilik şartları, mesela sınırsız sayılabilecek kapasite, sıfır tedarik süreleri, genişleyen pazarlar, tedarikçi sayısında artış, hızlı iletişim gibi, Tedarik Zinciri Yönetimi'nin artan ehemmiyetini ortaya koymaktadır. Özellikle malzeme ve bilgi kaynaklarına hızlı ulaşım ve alternatif tedarikçi bulmadaki kolaylıklar yeni ve kolay uygulanabilir stok politikalarının geliştirilmesini zorunlu hale getirmektedir. Bu çalışmada, tedarik zinciri sisteminde stok yönetimi“sistem dinamikleri”yaklaşımı kullanılarak Matlab / Simulink ortamında modellenmiş ve geleneksel stok modellerine ilave olarak yeni bir“kesikli zaman sürekli gözden geçirmeli”stok yönteminin geliştirilmesi üzerinde çalışılmıştır. Araştırma kapsamında yapılan çalışmalarda bir klasik kontrol yöntemi olan“PID”yönteminin bağımsız bir sipariş verme modeli olarak stok kontrolünde denetleyici olarak kullanılması üzerinde çalışılmıştır. Tasarlanan çok kademeli Tedarik Zinciri modelinde PID politikası, En küçük-En büyük (ENKENB, s-S veya Minimum-Maksimum olarak da bilinir) ve (s,Q) sipariş verme politikaları ile karşılaştırılmıştır. PID yöntemi (s,Q) ve ENKENB arasında bazen ortalama bir stok değeri vermiştir bazı durumlarda ise PID diğer iki yöntemden daha iyi sonuçlar vermiştir. Geliştirilen modele ait blok diyagramları, kesikli sistem benzetimi için z-transfer fonksiyonunun görselleştirilmesinde, bulunmasında ve analiz amaçlı olarak kullanımında yardımcı olacaktır. Sonuç olarak, bu çalışma göstermiştir ki PID yöntemi kullanım kolaylığı sebebi ile stok kontrolünde sipariş verme için kalıcı bir yer edinecektir.
Özet (Çeviri)
Business conditions have been re-shaped by globalization, for example infinite capacity, zero lead times, expanding markets, increase in number of suppliers, and faster communications, which gradually continues to increase importance of Supply Chain Management. Especially increased speed at reach to material and information resources along with ease at finding alternative suppliers necessitates development of new and user friendly stock control methods. In this study, stock management in supply chain will be modeled within Matlab/Simulink environment through use of“System Dynamics”approach and will be worked towards developing a new“discrete time continuous review”model to determine order quantity for controlling stocks in addition to traditional models. Studies throughout the research are intensified over PID's use as an independent order system as a control mechanism over stock control system. PID, Minimum Maximum, and Economic Order Quantity policies have been compared within the designed multi-echelon supply chain model. PID has generated a mean stock value between (s,Q) and ENKENB methods and sometimes better than the other two methods, which is considered to be very successfull although this was its early use in stock control. Block diagrams of the designed model can be used to visualize and help to find transfer functions of a given system for discrete time simulation, which would be quite useful for analysis purposes. Finally, the research shows that PID method will find a more robust place for itself in order quantity models due to its ease of use and precision.