Prematüre bebeğe sahip ebeveynlerin eş ilişkisinin incelenmesi
The effects of having premature baby on spousal-relations
- Tez No: 620736
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSHAK AYDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu çalışmanın esas amacı, prematüre bebek sahibi olmanın eş ilişkisine olan etkilerinin demografik özellikler ve Aile Değerlendirme Ölçeği(ADÖ) ile ve Lovibond & Lovibond Depresyon, Stres ve Anksiyete Ölçeği açısından incelenmesidir. Bu araştırma ilişkisel tarama yöntemini esas almıştır. Çalışmanın örneklemini Bursa ili Nilüfer İlçesi, PEDMER Özel Çocuk Sağlığı Merkezine başvuran prematüre bebek sahibi olan 108 kadın ve 40 erkekten oluşturmaktadır. Araştırmada Aile ve Bebek Bilgi Formu, Aile Değerlendirme Ölçeği (ADÖ) ve Lovibond & Lovibond Depresyon, Stres, Anksiyete Ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde parametrik (t-test, korelasyon) test ölçümleri yapılmıştır. Bu araştırmada eşlerin sağlıklı ve sağlıksız işlev eğilimlerine; problem çözme, iletişim roller, gereken ilgiyi gösterebilme, davranış kontrolü ve genel işlevler alt faktörlerinde bakılmış bununla birlikte depresyon, anksiyete ve stres düzeyleri incelenmiş ve ölçeklerden elde edilen puanların Aile ve Bebek Bilgi Formu'ndaki değişkenlere (eşlerin; evlilik şekline, öğrenim durumuna, gelir seviyesine, çocuğa sahip olma şekline, evlilik süresine, çocuk sayısına) göre, hastane süreci ve taburculuk süreci arasında anlamlı düzeyde farklılaşıp-farklılaşmadığına yönelik analizler yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre aile değerlendirme ölçeğinden elde edilen puanlar sağlıklı ve sağlıksız olma eğilimi hastane süreci ve taburculuk sürecinde anlamlı bir farklılık göstermiştir. Bununla birlikte eşlerin depresyon, stres ve anksiyete düzeylerinde de hastane süreci ve taburculuk sürecinde farklılık göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study is to investigate the effects of having premature infant on spouse relationship in terms of demographic characteristics and Family Assessment Scale (FAS) and Lovibond & Lovibond Depression, Stress and Anxiety Scale. This research is based on relational screening method. 108 women and 40 men who having premature infant & admitted to Bursa Province Nilufer District, PEDMER Special Child Health Center constitute the sample of the study. In the research, Family & Baby Information Form, Family Assessment Scale (FAS) and Lovibond & Lovibond Depression, Stress, Anxiety Scale were used. In the analysis of the data obtained parametric (t-test, correlation) test measurements were made. In this study, spouses' healthy and unhealthy function tendencies were seen in terms of problem solving, communication roles, giving the necessary attention, behavior control and general functions as sub-factors however depression, anxiety and stress levels were examined and of the scores obtained from scales according to variables on Family & Baby Information Form (Marriage shape, learning status, income level, form of having a child, duration of marriage, number of children of spouses), some analyses were made towards differentiation or non-differentiation (significantly) between the hospital process and discharge process. According to the results of the study, the scores obtained from the Family Assessment Scale showed a significant difference in the tendency of being healthy and unhealthy, hospital process and discharge process. However, depression, stress and anxiety levels of the spouses also differed during hospital process and discharge processes.