Mycobacterium Tuberculosis için Löwenstein-jensen besiyerinde ve BACTEC yöntemiyle yapılan İnvitro İlaç Hassasiyet Testlerinin Karşılaştırılması
Comparison of In vitro Drug Sensitivity Tests for Mycobacterium Tuberculosis in Löwenstein-jensen Medium and BACTEC method
- Tez No: 620738
- Danışmanlar: DR. MELAHAT KURUTEPE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Heybeliada Sanatoryumu Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Mycobacterium Tuberculosis İçin Löwenstein-Jensen Besiyerinde ve Bactec yöntemiyle yapılan İnvitro İlaç Hassasiyet Testlerinin Karşılaştırılması Amaç Akciğer tüberkülozu tanısında altın standart basilin gösterilmelisidir. Elde edilen basilin ilaç duyarlılık testi sonuçları tüberküloz tedavi yönetiminde çok önemlidir. İlaç duyarlılık testlerinin farklı testlerde aynı sonucu verip vermemesi önemlidir. Burada Löwenstein-Jensen ve Bactec yöntemlerinden elde edilen ilaç duyarlılık testleri karşılaştırıldı. Gereç ve Yöntem Haziran 1997-haziran 1998 tarihleri arasında müracat eden ve klinik, radyolojik ve bakteriyolojik olarak çok ilaca dirençli akciğer tüberkülozu ( MDR-TB) düşünülen olgulardan oluşuyordu. Löwenstein-Jensen besiyerindeki kültür ve ilaç hassasiyet testi Heybeliada Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Merkezi bakteriyoloji laboratuarında yapıldı. BACTEC 460 TB sistemi ile kültür ve ilaç hassasiyet testleri ise başka bir merkezde yapıldı. 79 hastaya ait balgam örnekleri, iki örnek arasında en çok 1 gün olabilecek şekilde alınarak, iki yöntemle ilaç hassasiyeti yönünden değerlendirildi. Bulgular iki bağımsız parametreyi karşılaştırmak için kullanılan Kappa (k) testi ile uyumluluk açısından karşılaştırıldı, k değeri < 0.70 bulunduğunda sonuçlar birbiriyle uyumsuz, k > 0.70 bulunduğunda sonuçlar birbiriyle uyumlu olarak değerlendirildi. Bulgular İsoniazid, Rifampisin, Etambutol ve Streptomisin için tüm ilaç hassasiyet testleri beraber değerlendirildiğinde ; toplam 316 ilaç hassasiyet testinden 263'ünün (%83.3) aynı, 53'ünün (%16.7) farklı sonuç verdiğini tespit ettik. Löwenstein-Jensen besiyerindeki ilaç hassasiyet testi ile BACTEC yöntemi ile yapılan ilaç hassasiyet testleri arasındaki uyumluluğu araştırdığımızda streptomisin için her iki yöntemin uyumlu sonuç verdiğini (k = 715 ) bulduk. İsoniazid (k = 0.585 ), Etambutol (k = 0.552 ) ve Rifampisin ( k = 0.507 ) için ise iki yöntemin farklı sonuçlar verdiğini tespit ettik. Sonuç İki yöntem arasında uyumsuzluk bulunması çok ilaca dirençli olgu düşünülen olgularda ilaç direncinin başka yöntemlerle de değerlendirilmesi gerektiğini desteklemektedir. Ayrıca Mycobacterium Tuberculosis de uygulanabilen genetik ilaç direnç testleri daha güvenilir ve doğru sonuçlar vermektedir. Özellikle klinik ve radyolojik olarak çok ilaca dirençli tüberküloz düşünülen olgular da bu değerlendirmenin yapılması, hasta yönetimi ve tedavi başarısı yönünden önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim The gold standard bacillus should be demonstrated in the diagnosis of pulmonary tuberculosis. Drug susceptibility test results obtained are very important in tuberculosis treatment management. It is important whether drug susceptibility tests give the same result in different tests. Here, drug sensitivity tests obtained from the Löwenstein-Jensen and Bactec methods were compared. Materials and Methods It consisted of cases that were clinically, radiologically and bacteriologically multidrug resistant pulmonary tuberculosis (MDR-TB), which were applied between June 1997 and June 1998. Culture and drug sensitivity test in Löwenstein-Jensen medium was performed in Heybeliada Chest Diseases and Thoracic Surgery Center bacteriology laboratory. Culture and drug sensitivity tests were performed in another center with the BACTEC 460 TB system. Sputum samples of 79 patients were taken between two samples for a maximum of 1 day, and were evaluated for drug sensitivity by two methods. The findings were compared in terms of compatibility with the Kappa (k) test used to compare the two independent parameters, the results were incompatible when the k value was found to be