İnfantil Ezotropyalı olgularda Cerrahi Tedavi Sonrası Binoküler Fonksiyonların Gelişiminin Değerlendirilmesi
The evaluation of the development of binocular functions in infantile esotropia after surgical treatment
- Tez No: 620737
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ULVİYE YİĞİT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: İnfantil ezotropyalı olgularda cerrahi tedavi sonrasında binoküler fonksiyonların gelişiminin değerlendirilmesi. Yöntem: Şaşılık polikliniğinde takip edilen 25 infantil ezotropyalı olgunun cerrahi sonrası binoküler fonksiyonlarının gelişimi değerlendirildi. Olguların; ameliyat öncesi ve sonrası 1.gün, 1.hafta, 1.ay, 3.ay ve 6.ayda ayrıntılı göz muayeneleri yapıldı. Görme keskinliği Snellen eşeli ile değerlendirildi. Birincil bakış pozisyonundaki kayma açıları ameliyat öncesi ve sonrası prizma refle testi (Krimsky) ile ölçüldü. Füzyon, Worth dört nokta testi (W4N) ile; stereokeskinlik, Preschool Randot testi ile değerlendirildi. Olgulara kayma derecelerine göre, her iki iç rektus kaslarına 5 ile 7 mm arasında değişen miktarlarda geriletme ameliyatı uygulandı. Bulgular: Yaş ortalamaları 3.36±1.15 yıl olan olguların ortalama operasyon yaşı 2.72±0.98 idi. Birincil bakış pozisyonundaki kayma miktarı ortalaması ameliyat öncesi 47.20±15.14 PD, ameliyat sonrası ise 7,00±9,68 PD idi. Olguların iç rektus kası geriletme miktarı ortalaması 5.82±0.72 mm idi. Ameliyat öncesinde 1 olguda (%4) füzyon mevcut iken, ameliyat sonrası 7 (%28) olguda tespit edildi(p>0.05).
Özet (Çeviri)
Purpose: Evaluation of the development of binocular functions after surgical treatment in cases with infantile esotropia Method: 25 children with infantile esotropia followed in strabismus clinic development of binocular functions after surgery were evaluated. A comprehensive examination was made before and at the 1st day, 1st week, 1st , 3rd and 6th months of the postoperative period. The visual acuity was measured using the Snellen chart. The angle shift in primary gaze position before and after the surgery was measured using the prism reflection test (Krimsky). The fusion was evaluated by Worth's four-point test (W4N) and the stereoacuity was evaluated by Preschool Randot test. According to angle of squint, 5 to 7 mm's of recession of both medial rectus muscles was applied to the patients. Results: The mean age of the patients was 3.36 ± 1.15 and the average age of operation was 2.72 ± 0.98. The mean angle of squint at primary gaze position was 47.20 ± 15.14 PD before surgery, and 7.00 ± 9.68 PD after surgery. The mean amount of medial rectus recession was 5.82 ± 0.72 mm's. Fusion was detected in 1(4%) patient before the surgery and 7 (28%) after surgery(p> 0.05).