Kronik böbrek hastalığı ve böbrek taşı olan hastalarda perkütan nefrolititomin uzun dönem takip sonuçları:böbrek fonksiyonlarındaki değişiklikler ve taş nüksüuzmanlık tezi
Long-term outcomes of percutaneous nephroli̇thotomy i̇n pati̇ents wi̇th chroni̇c ki̇dney di̇sease : changes in kidney functions and stone recurrence
- Tez No: 620739
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET YASER MÜSLÜMANOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada kronik böbrek yetmezliği (KBY) hastalarında perkütan nefrolitotominin (PNCL) uzun dönem sonuçları ve PCNL sonrası taş nüksü değerlendirildi. Eylül 2002- Şubat 2011 tarihleri arasında kliniğimizde PNCL operasyonu olan 1904 hastanın verileri retrospektif olarak incelendi. Tahmini glomerüler filtrasyon oranı (tGFR), renal hastalıklardaki 4 değişkenli diyet modifikasyonu (MDRD) kullanılarak hesaplandı. Hastalar, ABD Ulusal Böbrek Vakfı'nın klavuzuna göre sınıflandırıldı. Toplam 242 hastanın tGFR değeri 60 mL/dak./1.73 m2' nin altındaydı. En az bir yıllık süreyle düzenli olarak takiplere gelen hastalar çalışmaya dahil edildi. Bu çalışmaya ortalama yaşı 54.3±12.1 yıl ve ortalama vücut kitle indeksi (VKİ) 28.4±5.2 kg/m2 olan, 177 hasta (186 böbrek) alındı. Perioperatif ve postoperatif komplikasyonlar hastaların %15,2'sinde gözlendi. Ortalama tGFR değerleri, Preoperatif dönem, taburculuk esnasında ve uzun dönem takipler esnasında sırasıyla 44.8±11.6 ml/min/1.73 m2, 47.3±18.0 ml/min/1.73 m2 ve 48.0±18.2 ml/min/1.73 m2 şeklindeydi. Ortalama 43.4±22.7 aylık takiplerden sonra, hastaların %29,4'ünde böbrek fonksiyonlar düzelirken, %54,2' sinde aynı kaldı ve %16,4' ünde ise kötüleşti. Yapılan çok değişkenli regresyon analizinin sonuçlarına göre; diabet, perioperatif ve postoperatif komplikasyonlar renal fonksiyonlarda kötüleşme için prediktif faktörler olarak tespit edildi. Postoperatif 3. ayda taşsız olan 142 hastanın 36' sında uzun dönem takiplerde nüks böbrek taşı tespit edildi. 35 REST taşlı hastanın 12'sinde taşlar spontan olarak düşerken, 8' inde taşlar boyut olarak büyüdü. Sonuç olarak PNCL operasyonu olan KBY hastalarının %80' inden fazlasında renal fonksiyonların düzelmekte ya da değişmemektedir. Taş nüksü ya da kalan taşların büyümesi hastaların %25' inde görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: We evaluated the long-term outcomes of percutaneous nephrolithotomy in patients with chronic kidney disease. Materials and Methods: Data on 1,904 patients who underwent percutaneous nephrolithotomy between 2002 and 2011 were retrospectively collected. The estimated glomerular filtration rate for each patient was retrospectively calculated using a 4-variable modification of diet in renal disease equation. Patients were staged for chronic kidney disease by National Kidney Foundation guidelines. Results: A total of 242 patients (12.7%) had a preoperative glomerular filtration rate of less than 60 ml per minute/1.73 m2 . Those monitored a minimum of 1 year were included in analysis. The study included 177 patients with a mean ± SD age of 54.3 ± 12.1 years. Perioperative and postoperative complications were noted in 15.2% of patients. At a mean followup of 43.4 ± 22.7 months renal function in 29.4% of patients had improved but it remained the same or deteriorated in 54.2% and 16.4%, respectively. On multivariate regression analysis diabetes and preoperative or postoperative complications predicted renal function. The stonefree rate 3 months postoperatively was 80.2% (142 of 177 cases). Stones recurred during long-term followup in 36 of these patients (25.3%). Spontaneous stone passage was detected in 12 of the 35 patients (34.2%) with residual stones but 8 (22.8%) with residual stones experienced an increase in stone size. Conclusions: At long-term followup renal function was maintained or improved in greater than 80% of patients with chronic kidney disease who underwent percutaneous nephrolithotomy. Stones recurred or residual stones grew in approximately 25% of these patients.