Women in Victorian England and women in modern Turkey
Victoria döneminde İngiltere'deki kadınlar ve modern Türkiye'deki kadınlar
- Tez No: 62074
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MÜBECCEL TANERİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Sociology, English Linguistics and Literature
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET Bu tezin içeriğini binsekizyüzlü yıllarda İngiltere'de yaşayan kadınlar ile bugün Türkiye'de yaşayan kadınların düşünce yapılarının örneklerle incelenmesi oluşturmaktadır. Bu iki farklı devirdeki ve kültür yapısındaki kadınların seçilmesindeki amaç, aradan bir asır geçmiş olmasına rağmen kadınların yaşadıkları problemlerdeki ve bazı kadınların davranışlarındaki benzerlikleri göz önüne sermektir. Bu benzerlikler göz önüne serilirken, kadınların bir asır geçmiş olmasına rağmen benzerliklerin devam etmesindeki rolü de ele alınmaktadır. Yüzyıllar boyunca kadınların yaşadıkları elverişsiz koşullardan dolayı erkekler sorumlu tutulmuş, kadınların ise bu elverişsiz koşulların oluşumundaki payları fazla dikkate alınmamıştır. Bu tezin amacı, kadın-erkek arasındaki eşitliğin sağlanamamasında kadınların da rolü olduğunu göstermektir. Ondokuzuncu yüzyılda İngiltere'de yaşamış bazı önemli kadın yazarların hayat tarzlarından ve kadın hakları konusunda takındıkları tavırlardan örnekler verilmektedir. 19. yüzyıl İngiliz kadınlarının kadın hakları konusunda atağa geçtikleri bir dönemdir. Özellikle bir çok kadın yazar, eşitlik ve kadın hakları konularının üzerine giderek birbirlerine destek vermişler, kadınların elverişsiz koşullarının düzeltilmesi için çaba sarf etmişlerdir. Fakat öte yandan, bazı kadın yazarlar kadın-erkek eşitliğine açıkça ve Ikararlı bir tavırla karşı çıkmış, bu uğurda çaba sarfeden kadınlarla adeta alay edercesine yazılar yazmışlardır. Türkiye'de de toplumsal hayatta kadın haklarını zedeleyen davranışlara sıkça rastlanmaktadır. Bu tür davranışların örnekleri bu tezin içeriğini oluşturmaktadır. II
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This thesis focuses on women' s state of mind about women's rights both in Victorian England and in Turkey today. The aim of choosing these women from different cultures and different eras is to show the similarities they present in their thoughts and behaviours about women's rights. For centuries, men have been considered to be responsible for women's inefficient conditions, but women' s share in these conditions have not been thought over much. The aim of this thesis is to study women's role in inequality between men and women. Some important women writers who lived during 19th century are presented as examples in order to show their thoughts about general attitudes towards women's liberation. 19th century in England is a period when women had started to strive for women's liberation. Espacially many women writers wrote about and worked for women's rights. They struggled for better living standards for women and children. On the other hand, some women writers objected to equality between men and women. They even tried to advice women to accept their inferiority. Towards 21st century, women's such disappointing manners are still common in Turkey today. While some Turkish women authors are writing about and working for women's rights, some women seem to have already accepted to be inferior. Examples of these manners are presented in this thesis. Ill