How the design process can benefit from Kansei
Tasarım süreci Kansei'den nasıl yararlanabilir
  1. Tez No: 620748
  2. Yazar: JUSTINE LISA MC ILHARGEY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL CİHANGİR İSTEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Industrial Design, Sociology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmanın amacı hedef bir kitlenin, bir diğer adıyla Kansei olarak tanımlanan tahmini duygusal reaksiyonlarının, baskı tasarımı alanında tasarımcıların karar verme süreçlerine nasıl ve ne yolla etki etmekte olduğunu analiz etmeye çalışmaktır. Tezin ilk bölümü, tasarım ve yaratıcı süreç ile beraber (Karl Aspelund'un Tasarım Süreci modeli temel alınarak), Kullanıcı Deneyimi'nin (User Experience) iyileştirilmesinde büyük bir potansiyel ortaya koyan Japon Kansei felsefesinin uygulamaları konusunda olası etki noktalarını geniş kapsamlı olarak anlayabilmeye yönelik hazırlanmıştır. Tezin bu bölümü,“Duygusal Tepki Hassas Tasarım Süreci”olarak adlandırılan ve daha Kansei-odaklı bir tasarım süreci yaklaşımı için rehber ve araçlar sağlayan uyarlanmış bir Tasarım Süreci modeli içermektedir. Çalışmanın ikinci bölümü ise tasarımcıların, tasarım sürecinde hedef kitlenin duygusal tepkilerini dikkate alıp almadıklarını, eğer bu duygusal tepkileri dikkate alıyorlar ise hangi ölçüde dahil ettiklerini, tasarımcıların hedef kitlenin duygusal tepkilerinin kendi kadar verme süreçlerine etki etmesine müsade edip etmediklerini, tasarımcıların baskı tasarımı seçimlerinde duygusal mesajları nasıl ilettiklerini ve hangi tasarım elementlerinden yararlandıklarını daha iyi anlayabilmeyi amaçlamaktadır. Tasarımcılar arasında yürütülmüş olan bir anket temel alınarak elde edilen veriler, bu çalışmanın bulguları ve sonucunu desteklemek amacıyla kullanılmıştır. Bu tez anketinin analizleri, izleyicilerin duygusal tepkilerinin ilgili tasarım süreci modelinde daha ileri bir tahmin edilebilirliğe ihtiyaç olup olmadığını anlayabilmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This MA thesis tries to analyze how and in what way expected emotional reactions, in other words Kansei, of a target audience, influences a designers decision making process in the field of print design. The first part of this thesis is concerned with the broader understanding of design and the creative process (based on Karl Aspelund's Design Process model) and its prospective influence point concerning the implementation of the Japanese Kansei philosophy, that bares great potential for the improvement of User Experience (UX). This part of the thesis is concluded with a modified Design Process model named“Emotional Response Sensitive Design Process”, that provides guidance and tools supporting a more Kansei-oriented design process approach. The second part of this thesis has the goal to gain greater insight into how designers try to convey emotional messages through print design choices and which elements of design they utilize, in order to do so. Or, do they even consider the emotional response of the audience, when designing, and if so to what extent, do they let it influence their decision making process? Based on a survey conducted amongst designers, data was generated in order to support findings and conclusions. Understanding if there is a need for a higher predictability of the emotional viewer response and a corresponding design process model, will be the main focus of this thesis survey analysis.