Karakoyunların moleküler filogenetik analizi
Molecular phylogenetic analysis of karakoyun sheep
- Tez No: 620755
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELAHADDİN KİRAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Ziraat, Genetics, Agriculture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışma ile, Karakoyunların filogenetik yapılarının moleküler teknikler ile belirlenmesi amaçlanmıştır. Koyunlardan kan örnekleri alınmış ve genomik DNA izole edilmiştir. İzole edilen DNA'lara ait mitokondriyal D-loop bölgesini çoğaltmak amacıyla ileri(F) ve geri(R) primerler tasarlanmış olup, D-loop gen bölgesi polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) tekniği kullanılarak çoğaltılmıştır. Elde edilen PCR ürünlerinden gen dizilerine ait bilgiler elde edilmiştir. Populasyonlar için toplam bölge sayısı, G+C oranı, polimorfik bölge sayısı (S), haplotip sayısı (h), haplotip farklılığı (Hd) ve nükleotid farklılığı (π) değerleri hesaplanmıştır. Karakoyunlara ait diziler ile referans haplogruplarla birlikte oluşturulan filogenetik ağaca bakıldığında, 14 haplotipten, 9'u B soyu, 5'i ise A soyu dahilinde yer almış olup, D-loop bölgesi dahilinde 15 polimorfik bölge tespit edilmiştir. Çalışma sonucu olarak; Karakoyunlarda, haplotip farklılığı ve nükleotid farklılığı sırası ile; 0.901±0.017 ve 0.0101±0.0004 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to determine the molecular structure of the techniques of phylogenetic Karakoyun sheeps. Blood samples were collected and genomic DNA was isolated from sheep. DNA samples of mitochondrial D-loop region is designed to replicate the forward and reverse primers. D-loop region genes by polymerase chain reaction (PCR) was amplified using the technique. The resulting PCR product was obtained from gene sequence information. Total number of populations to G + C ratio, the number of polymorphic sites (S), the number of haplotypes (h), haplotype diversity (Hd) and nucleotide difference (π) values were calculated. A result of this study; with the arrays according to the phylogenetic tree created with reference haplogrups from 14 haplotypes, haplogrups A is 5, haplogrups B is 9 haplotypes progeny. In conclusion, 15 polymorphic region within the D-loop region have been identified. The haplotype diversity and the nucleotide differences was determined as 0.901 ± 0.017 and 0.0101 ± 0.0004 respectively.