Operasyonel modal analiz yönteminin tarihi yığma yapıda uygulaması
Operational modal analysis application for masonry work construction
- Tez No: 620763
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN BAŞARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Tarihi ve kültürel mirasımız olan tarihi yapılarımızın bir kısmı; yüzyıllar boyunca, olumsuz çevre şartları ve doğal afetler yüzünden yok olmuştur. Hala yaşayan tarihi ve kültürel miraslarımızın ise nasıl korunabileceği sorunu dünyada olduğu gibi ülkemizin de güncel konularından biri olmuştur. Bu tez çalışmasında; Manisa İli'nin Turgutlu İlçesi Yılmazlar Mahallesi Atatürk Bulvarı üzerinde yer alan Eski Ermeni Kilisesi binasının dinamik davranışının, analitik ve deneysel olarak belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında ilk olarak, zemin kat ve birinci kattan oluşan yığma binanın rölevesi çıkarılarak binanın analitik modeli oluşturulmuştur. Yapının dinamik karakteristikleri, ABAQUS sonlu elemanlar programı ile modelleme yapılarak ve yapıdan alınan numuneler üzerinde yapılan malzeme testleri ile elde edilen parametreler kullanılarak analitik olarak belirlenmiştir. Yapının deneysel olarak pametrelerinin belirlenmesi ise operasyonel modal analizi ile yapılmıştır. Deneysel modal analiz yöntemleri ile elde edilmiş dinamik karakteristikler ile analitik olarak elde edilmiş dinamik karakteristikler karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
History and some of our historic monuments, our cultural heritage; over the centuries, it has been destroyed by adverse environmental conditions and natural disasters. If the problem still living history and our cultural heritage has been one of how to protect our country as well as current issues in the world. In this study; Manisa Province Turgutlu District Yilmaz Quarter Atatürk Boulevard located on the seismic behavior of the former Armenian Church building was intended to determine experimentally and analytically. The first part of this study, ground floor and first floor masonry building by subtracting the analytical model of the building, consisting of sketches were created. The dynamic characteristics of the structure, Finite Element Method (FEM) was created in modeling using the ABAQUS program and are determined analytically. The structure using parameters obtained with the test material samples we get done with the work structure and is made of modal analysis. In this way the dynamic characteristics were obtained with experimental modal analysis. Experimental modal analysis of dynamic characteristics were obtained with the dynamic characteristics derived analytically, comparing the reliability of the test material was examined.