Finansal krizlerin oluşum ve yayılmasında gelir kutuplaşmasının rolü: Büyük resesyon özelinde bir araştırma
The role of income polarization in the forming and diffusion of financial crises: An inquiry through the great recession
- Tez No: 620777
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİN ERTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
FİNANSAL KRİZLERİN OLUŞUM VE YAYILMASINDA GELİR KUTUPLAŞMASININ ROLÜ: BÜYÜK RESESYON ÖZELİNDE BİR ARAŞTIRMA Gelir dağılımına ilişkin tartışmalar, iktisat literatüründe klasik ekonomi politiğin ortaya çıkışından beri önemli bir yere sahip olmuştur. Zaman zaman kapitalist ekonominin evrimi ve sistem tartışmalarına kadar uzanan yelpazede, gelir dağılımı hep önde gelen unsur durumundadır. 1970'lerin sonları ile başlayan ve dünya ekonomisinde gözlenen değişmelerle birlikte, gelir dağılımı konusu yine dikkat çekmiştir. Gerçekten de 1970'ler sonrası dönemde, kapitalizm, önemli değişimler geçirmiştir. Gelir dağılımı bozulurken, kapitalizm özellikle en ileri olduğu bölgelerde finansallaşma özelliği göstermiştir. Sermayenin toplanma ve hareket kabiliyetleri önemli ölçüde artış göstermiş, ancak bütün bunlar olurken literatürün de işaret ettiği üzere sistem daha sık kriz yaşar olmuştur. Özellikle dünya ekonomisinde yaşanan Global Finansal Kriz ile birlikte, gelir dağılımında yaşanan dönüşümün, krizin sebeplerinden biri olabileceği görüşü, iktisat literatürünün çeşitli kesimlerince dillendirilmiş ve analiz edilmiştir. Bu çalışmanın amacı da finansal krizlerin ortaya çıkmasında ve yayılmasında gelir dağılımındaki bozulmanın, yani gelir eşitsizliğindeki artışın rolünü teorik ve ampirik olarak incelemektir.
Özet (Çeviri)
THE ROLE OF INCOME POLARIZATION IN THE FORMING AND DIFFUSION OF FINANCIAL CRISES:AN INQUIRY THROUGH THE GREAT RECESSION The discussions over the role of income distribution have been of importance since the emergance of classical political economy. In a spectrum ranging from the issue of transformations in capitalistic structures and discussions over the system, income distribution is one of the foremost concerns. This issue has attracted attention with the developments observed in the world economy which came with the end of the 1970s. In fact, capitalism underwent important transformations after the 1970s. Income distribution detoriorated while financialization institutionalized especially in economies where capitalism had mostly advanced. The capacity of capital to become concentrated, organised and mobile increased greatly, but meanwhile, as the related literature posits, the system became more crises prone. Especially with the Global Financial Crisis, the idea that income polarisation may be among the factors causing the crisis was argued and analysed by various strands of the economics literature. The aim of this dissertation is to analyse both theoretically and empirically the role of increasing income inequality on the incidence of financial crises with an emphasis on the latest financial turmoil.