İnflamazom belirteci olarak IL-1β düzeyinin alzheimer hastalığında incelenmesi
Investigation of il-1β level as A marker of inflammasome in alzheimer's disease
- Tez No: 448815
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖRSEV YENER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Giriş ve Amaç: Alzheimer Hastalığı (AH) sinsi başlangıçlı, en sık olarak bellek sorunlarının ön planda olup diğer kognitif alanların da etkilendiği, ön planda temporolimbik ve neokortikal bölgelerde amiloid plaklar, nörofibriler yumaklar ve nöronal kaybının eşlik ettiği bir nörodejeneratif hastalıktır. İnflamatuar süreçler AH'de klinikten çok uzun zaman önce ortaya çıkmakta ve nörodejenerasyona eşlik etmektedir. Çalışmamızda inflamatuar sitokinlerden olan, AH'de amiloid plakların nörotoksik hale gelmesinden sorumlu olduğu düşünülen IL-1β'nın serum düzeyleri incelenmiş, klinik özellikler ve nöropsikiyatrik test sonuçları ile korelasyonları incelenmiştir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Otuzsekiz AH, 38 sağlıklı kontrol olgusu alınmıştır. AH olguları Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Demans Polikliniği'nde takip edilen hastalardan 24.12.2012 – 28.08.2015 tarihleri arasında alınmıştır. Kontrol grubu hastalar ile benzer yaş ortalamasına ve cinsiyet dağılımına sahip sağlıklı bireylerden oluşmuştur. AH ve kontrol olgularında serum IL-1β düzeyleri ELISA yöntemi ile incelenmiştir. Hem hasta hem kontrollere Minimental Test Skoru (MMSE), Geriatrik Depresyon Ölçeği (GDÖ) uygulanmış, ayrıca AH grubuna ek olarak Global Bozulma Ölçeği (CDR), ayrıntılı nöropsikolojik test bataryası, Nöropsikiyatrik Envanter (NPI) uygulanmıştır. Bulgular: Hasta ve kontrol gruplarının serum IL-1β ölçümlerinin istatistiksel olarak farklı olmadığı, hasta grubunda IL-1β ölçümünün MMSE ve GDÖ ile korele olmadığı saptandı. Hasta grubunda IL-1β ölçümünün diğer klinik verilerle de ilişkisinin anlamlı olmadığı saptandı. Hastaların nöropsikolojik testlerinden yalnızca Saat Çizme Testi ve Görsel Öğrenme Puanı ile serum IL-1β düzeyi arasında orta düzeyde negatif anlamlı korelasyon saptandı. Diğer nöropsikolojik test sonuçları ile anlamlı korelasyon saptanmadı. Sonuç: Bizim çalışmamız AH ve sağlıklı kontroller arasında serum IL-1β seviyesi açısından anlamlı farklılık saptanmadığı çalışmalardandır, ancak saat çizme testi ve görsel öğrenme puanı ile elde edilen orta düzeyde negatif korelasyon zayıf bir bağlantıyı ortaya koymaktadır. Bu sonuç çok sayıda hastanın dahil edildiği geniş ölçekli çalışmalarda daha kuvvetli bağlantıların saptanacak olmasına işaret edebilir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: Alzheimer's Disease is a neurodegenerative disease which affects most commonly memory and then other cognitive domains. It has an insidious onset and is accompanied by the temporolimbic and neocortical amyloid plaques, neurofibrillary tangles and neuronal loss. Inflammatory processes begins years before and accompany to neurodegeneration. We examined blood serum levels of IL-1β that is assumed to be responsible from amiloid plaques to become neurotoxic and its correlations with neuropsychiatric tests. Material and Method:In the present study, 40 AD patients and 40 healthy control (HC) subjects were included. AD patients were selected consecutively from Dementia outpatient clinic in Dokuz Eylül University, Department of Neurology between the dates of 20.06.2012-20.03.2015. Control cases were selected from the healthy elderly volunteer persons with similar demographic features. We characterized the expression of IL-1β in sera by ELISA in patients with AD and control cases. All the patients and controls also were examined with the Mini Mental State Examination (MMSE) and Geriatric Deppression Scale (GDS), and the patients examined with global deterioration scale (CDR), detailed neuropsychological battery and neuropsychiatric inventory (NPI). Results: The concentration of IL-1β in sera from patients with AD was not different from controls. Serum IL-1β does not correlate with MMSE and GDS in patients. We did not find any correlation between serum IL-1β levels and clinical parameters of AD. We found moderate negative correlation between serum IL-1β levels and Clock Drawing Test and Visual Learning Points and did not find any correlation with other neuropsychological test results. Discussion: Our study supported that the serum IL-1β level, as an indicator of inflamattion; is not different between AH and HC. However, a weak correlation between some neuropsychological tests and IL-1β implies that studies with larger population may find positive results.