Hüseyin Nihal Atsız -hayatı-şahsiyeti-eserleri
  1. Tez No: 62086
  2. Yazar: Ş.ŞAMİL BUCAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. A. KÜRŞAT GÖKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyografi, Tarih, Biography, History
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 357
Özet
ÖZET Hüseyin Nihâi Atsız. 1905-1975 yıllan arasında yaşamıştır. Bu yıllar Türkiye tarihinin en buhranlı dönemidir. \ Asker kökenli bir aileye mensup olan Atsız, bu dönemde taşıdığı Türkçü fikirlerle bir devre damgasını vurmuştur. Çok yönlü bir kişiliğe sahip olan Atsız, şiirleri, hikâyeleri, romancılığı ve makaleleri ile Türkçülük fikrini geniş kitlelere ulaştırmıştır. Yaşadığı dönemin siyasal oluşumu, onun görüşlerine hoşgörülü yaklaşmamış, fikirlerinden dolayı mahkum edilmiştir. Bu sebepten ilim adamlığından ziyade bir kavga ve dava adamı olarak hafızalarda iz bırakan Atsız, kahraman ve fedakâr bir insan tipini eserlerinde işlemiş, kendisi de böyle bir hayat tarzını yaşamıştır. Bu araştırma, Atsız'ın hayatını ve Türk Düşünce dünyasına yaptığı katkıları dile getirmek amacıyla hazırlanmıştır. Taşıdığı fikirler ve inancıyla '“nevi şahsına münhasır”özellikler arz eden Atsız, bu yönüyle de kamuoyuna tesir etmiştir. Türkçülüğe ait orijinal fikirlerinin bu araştırma vesilesi ile açığa çıkarılması hedeflerimizden birisidir. Bu araştırmanın amacına ulaşmış olması ve bundan sonra araştırma yapacaklara rehber olabilmesi en büyük bahtiyarlığımız olacaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRfiKT :rı : Tüseyin Hihal Pit sı 2, < 1905-1975) Those days are the ;ly days of Turkish history. He was from a soldier family who came soldier» He was one of the most important person in this period. He was the multilateral person and he diffused the Turkism idea with his poems, stories, novels and articles. He had been sentenced becouse of his idea which wasn't svitable for others in this period., He wasn't forgotten becouse he was the guarrel and lawsvit more a scientist. He was the self-sacrificing person and wrote this life in his achievement. This investigation has been prepared to express his lift and becouse of contribution the Turkish thaught. The person who was the sample with his ideas and conviction and has effected the people with his these ideas. One of our goals is to removed the orignial ideas which belang Turkism with this investigation. It will be the biggest happiness for us which this in vest i gat ion has been reached and the people who.will be i n v e s t i g a t e d in the f u. t u r e.