Hüseyin Nihal Atsız'ın 'Bozkurtlar' romanındaki değerlerin Türkçe eğitimi açısından incelenmesi
Investigation of the values in Huseyin Nihal Atsız's novel 'Bozkurtlar' in terms of Turkish education
  1. Tez No: 590181
  2. Yazar: BETÜL ŞIHLAROĞLU YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. FAHRİ TEMİZYÜREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Education and Training, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yurt Dışındaki Türk Çocuklarına Türkçenin Öğretimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
BU araştırmanın amacı, Türk tarihi ve edebiyatında önemli bir şahsiyet olan Hüseyin Nihal Atsız'ın kendisi gibi ölümsüzleşen“Bozkurtlar”adlı romanındaki değerleri tespit etmek, tespit edilen değerlerin Türkçe eğitimine katkısını ortaya koymaktır.Buna göre araştırmada, Hüseyin Nihal Atsız'ın Ötüken Yayınları'ndan çıkan Nisan 2015'te 115. basımı yapılmış“Bozkurtlar”adlı romanı esas alınmış, bu romandaki değerler tespit edilmiş ve Türkçe eğitimi açısından bu değerlerden nasıl yararlanılacağı ortaya konulmaya çalışılmıştır. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden yararlanılmış, literatür taraması ve içerik analizi yapılmıştır. Eserdeki değerlerin tespiti ve sınıflandırılmasında, MEB (2017) tarafından“kök değer”olarak belirlenen ve 10 ana başlıkta toplanan“ adalet, dostluk, dürüstlük, öz denetim, sabır, saygı, sevgi, sorumluluk, vatanseverlik, yardımseverlik”değerleri temel alınmıştır. Araştırmanın sonucunda Hüseyin Nihal Atsız'ın“Bozkurtlar”adlı romanının Türk milli eğitiminin belirlemiş olduğu değerler bakımından çok zengin olduğu, Türkçe eğitimi ve değerler eğitimi açısından başucu eserlerden biri olduğu, ilköğretim ve ortaöğretim 100 temel eserin içinde yer alması gerektiği sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the values in the novel named“Bozkurtlar”which is immortal like Hüseyin Nihal Atsız, who is an important figure in Turkish history and literature, and to show the contribution of the determined values to Turkish education. In this research, 115th edition of Hüseyin Nihal Atsız's novel named“Bozkurtlar”published by Ötüken Publications in April 2015 was taken as a basis and the values in this novel have been determined and it has been tried to explain how to benefit from these values in terms of Turkish education. Qualitative research methods were used in the research, literature review and content analysis were conducted. In determination and classification of the values in the work, the values of“justice, friendship, honesty, self-control, patience, respect, love, responsibility, patriotism and benevolence”which are determined as“root values”by MEB (2017) have been taken as basis. As a result of the study, it is concluded that Hüseyin Nihal Atsız's“Bozkurtlar”novel is very rich in terms of the values determined by Turkish national education, it is one of the bedside works in terms of Turkish education and values education, and it should be included in 100 basic works in primary and secondary education.