Yenice (Agonya) folkloru üzerine bir inceleme
Study of the public culture of Yenice (Agonya)
- Tez No: 62087
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN GÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 410
Özet
TEZ ÖZETİ Yenice (Agonya) Folkloru Üzerine Bir İnceleme" adlı tezimizde bölgenin sosyo-ekonomik yapısı, Halk dili, Halk edebiyatı, Halk kültürü re Geçiş Dönemleri konularında üç bölümlük bir inceleme yapılmıştır. Bölgenin sosyo, ekonomik yapısının incelenmesinde tarihi, adının menşei, coğrafi yapısı ve sosyal yapısı incelenmiştir» Tezimizin Halk Dili-Halk Edebiyatı-yHalk Kültürü bölümünde Bölge halkının kültün özelliklerini yansıtan kelimeler* deyimler, halk dili incelenmiştir^ Halk Edebiyatı bölümünde, bölge halkının kültürel değerlerini yaşattığı çeşitli edebi türler ve şekiller incelenmiştir. Halk Kültürü bölümünde ise günümüze kadar canlı bir şekilde korunmuş kültür değerleri incelenmiştir. Geçiş. Dönemleri bölümünde ise halk hayatında doğumdan ölüme kadar geçen donam içinde yaşam biçimleri, töre ve tökenler Ye bunlara bağlı kültürel değerler, inançlar ve inanışlar, korkular kaçınmalar başvurulan' yöntem ve teknikler, kullanılan alet ve eşyalar incelemeye alınmıştır. Tezimiz yukarıdaki konuların incelenip yorumlanmasından ve değerlendirilip mukayese edilmesinden ziyade daha çok derlemeye yöneliktir. Tezimizde bölge halkının kültür değerlesinin tespiki yapılarak metodik bir sırayla incelenmiştir. Amacımız, bölge halkının kültür değerlerinin belirlenerek Türk halk kültürünün 'dünü ve bugünü arasında mukayese yapabilme ortamını hazırlamak ve Türk folklor haritasının oluşturulmasına hizmet etmektir!.
Özet (Çeviri)
î5H!TSs.üW*uj SUMMARY There parts study was made on the socioeconomical structure, public language, public literature ( public culture and the transition period of the region in the thesis called“A study on tthe publiccultupe of Yenice(Agonya) n History of the region, source of the name.geographcal and sociajL structure are studied for the study of its socioeconomical structure. In the public language, public literature and public culture part of the thesis ; words, idioms and public language reflecting features of the public culture, of people, oft he region are studied.Variety of litrary works and forms^ keeping cultural values of people of the region are studied in the public literature part. The cultural -values that conserved alive until today are also studied for the part of public cul Public life that period from birth to death is studied for forms of life, morals and ceremonies and dependent values, bliefs and cotidences, fears and avoidances, appalled methods and tec ni que s, used t'ols and goods in the transition period. This thesis adopted for collection more than comparison of the stu$y by interpretation an'd evaluation. The public values of the region are determined and studied by methodical orders. The purpose of this thesis is determintion.Of *be cultural values of the public of the region to prepary a medium, to. make comparison of culture of Turkish people with its past and ”todeys serving formation of Turkish Folklore. '??1+ ure,