Fotovoltaik (PV) hücreler yardımıyla güneş enerjisinden elektrik üretimi ve performansını etkileyen faktörlerin incelenmesi
Investigation of factors affecting electricity generation and performance from solar energy by using photovoltaic (PV) cells
  1. Tez No: 620869
  2. Yazar: İBRAHİM GÖKCE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KARAKILÇIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmada, fotovoltaik paneller ile güneş enerjisinden elektrik üretilmesi amaçlandı. Bu amaçla Adana Çukurova Üniversitesi kampüsündeki Uzay Bilimleri ve Güneş Enerjisi Araştırma ve Uygulama Merkezi (UZAYMER) binasına 8,6 kW kapasiteli on-grid bir güneş enerjisi santrali kuruldu. Ayrıca fotovoltaik panellerin elektrik üretimini etkileyen faktörler araştırıldı. Bunun için fotovoltaik panellerin üretim verileri, güneş radyasyonu, rüzgar hızı, sıcaklık değerleri ölçüldü. Panel sıcaklığı, rüzgar hızı, üst yüzey tozu, gölgeleme ve dönüştürücü kayıplarının etkileri belirlendi. Sonuç olarak, rüzgar hızı artışıyla elektrik üretiminin arttığı, ancak, dönüştürücü kaybı, panelin tozlanması ve gölgelenmesi yüzünden elektrik üretiminin azaldığı görüldü.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to generate electricity from solar energy with the via photovoltaic panels. For this purpose, an on-grid solar power plant with a capacity of 8.6 kW was installed in the Space Sciences and Solar Energy Research and Application Center (UZAYMER) building on the campus of Adana Çukurova University. In addition, factors affecting the electricity production of photovoltaic panels were investigated. For this, production data of photovoltaic panels, solar radiation, wind speed, temperature values were measured. The effects of panel temperature, wind speed, top surface dust, shading and converter losses were determined. As a result, it was observed that electricity production increased with the increase in wind speed, but electricity production decreased due to converter loss, dusting and shading of the panel.