Akciğer rezeksiyonlarından sonra oluşan bronkoplevral fistüllerde endobronşial tedavinin yeri
The role of endobronchial treatment in bronchopleural fistulas formed after lung resections
- Tez No: 620895
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABİDİN LEVENT ALPAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Süreyyapaşa Göğüs Kalp Damar Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
2006 – 2009 yılları arasında Süreyyapaşa Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Hastanesi II. Cerrahi servisinde, akciğer rezeksiyonu uygulandıktan sonra bronkoplevral fistül gelişen 15 hasta incelemeye alındı. Olgularımızın hepsi erkekti ve yaş aralığı 50-80 (ort: 61.3) arasında idi. Olguların tedavisinde, tüm olgulara ilk prezentasyon ya da ilk başvuru zamanlarında tüp torakostomi uygulandı. Olguların ilk başvuru döneminde ampiyem, enfeksiyon bulguları, solunum yetmezliği ya da genel durum bozukluğu olması nedeniyle hiçbir erken fistül olgusunda retorakotomi + resütür yapılamadı ve tümüne ilk basamak olarak tüp torakostomi uygulandı. Fistülün kapatılmasında en başarılı yöntemler; myoplasti, torakomyoplasti ve endobronşial fistül onarımıdır. Fistülün büyüklüğüne göre kullanılacak ajan seçilmelidir. 3 mm. den küçük fistüllerde endoskopik onarım başarı ile uygulanabilirken, 10 mm'den büyük fistüllerde cerrahi onarım tavsiye edilmektedir. Küçük fistüllü ya da genel durumu nedeniyle başka girişimleri tolere edemeyecek olgularda, endobronşial n-butil siyanoakrilat fistül yapıştırıcı kullanımı başarılı kapatmayı sağlar ve tedavide ilk basamak olarak mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır. Biz çalışmaya aldığımız 15 hastanın 12'sinde (%80) uyguladığımız yöntemle başarı sağladık.
Özet (Çeviri)
Between 2006 and 2009, 15 patients who developed bronchopleural fistula after lung resection in Süreyyapaşa Chest Diseases and Thoracic Surgery Hospital's II. Surgical Service were examined. All of our cases were male and the age range was between 50-80 (mean: 61.3). Tube thoracostomy was applied to all cases at the time of diagnosis. In all cases, early redo-thoracotomy + repair could not be performed due to at least one of the following conditions such as empyema, other signs of infection, respiratory failure, and decreased general condition at the time of diagnosis. Therefore, tube thoracostomy was performed as first-line treatment in all cases. The most successful methods for closing fistula are myoplasty, thoraco-myoplasty, and endobronchial fistula repairs. The treatment method should be determined according to the size of the fistula. While endoscopic repair can be successfully performed in fistulas smaller than 3 mm, surgical repair is recommended for fistulas larger than 10 mm. In cases where the fistula is small or that patient cannot tolerate other interventions due to their decreased general condition, the use of endobronchial n-butyl cyanoacrylate fistula glue is a method that must be considered as the first step in the treatment that successfully closes the fistula. We achieved success with the method we applied in 12 (80%) of 15 patients.