Doğum eyleminde destekleyici ebelik bakımının doğum korkusu ve anne memnuniyeti üzerine etkisi
The effect of supportive midwifery care given during labor on fear of childbirth and mothers' satisfaction
  1. Tez No: 620939
  2. Yazar: AYŞENUR GAZAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜLYA DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Doğum eyleminde verilen destekleyici ebelik bakımının doğum korkusu ve hasta memnuniyeti üzerine etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu araştırma, randomize kontrollü deneysel tasarımda gerçekleştirilmiştir. Örneklemini 80 (40 deney - 40 kontrol) nullipar anne oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında Tanıtıcı Bilgi Formu, Doğumda Verilen Destekleyici Bakıma İlişkin Kadının Algısı Ölçeği, Wijma Doğum Beklentisi/Deneyimi Ölçeği (W-DEQ) B Versiyonu, Normal Doğumda Anne Memnuniyetini Değerlendirme Ölçeği (NDAMDÖ) ve Görsel Kıyaslama Ölçeği (GKÖ) kullanılmıştır. Bulgular: Deney ve kontrol gruplarında tanımlayıcı değişkenler açısından fark yoktur (p>0,05). Doğumda Verilen Destekleyici Bakıma İlişkin Kadının Algısı Ölçeği toplam puan ortalaması deney grubunda 131,23±1,10, kontrol grubunda 115,58±12,98 olarak bulunmuştur (p=0,00). Deney grubundaki kadınların destekleyici bakım algısı kontrol grubuna göre oldukça yüksektir. Deney grubunda W-DEQ-B ölçek toplam puan ortalaması 54,48±18,88 iken kontrol grubu toplam puan ortalaması 96,60±30,17'dir. Bu fark istatistiksel olarak anlamlıdır (p=0,00). Her iki grupta da annelerin memnuniyet düzeyleri yüksek bulunmuştur (p>0,05). Gebelerin doğumhaneye kabulden servise transferine kadar geçen toplam süre deney grubunda 8,35±2,88 saat, kontrol grubundaysa 12,65±5,93 saattir. Buna göre, doğum eyleminde verilen destekleyici bakım doğumhanede kalış süresini azaltmıştır. Her iki grubun da VAS puan ortalamaları düşük ve puan ortalamaları benzerdir (p>0,05). Doğumda alınan destekleyici bakım ile doğum korkusu arasında negatif yönde, orta düzeyde bir ilişki, destekleyici bakım ile hasta memnuniyet arasındaysa pozitif yönde yüksek bir ilişki olduğu görülmüştür (p=0,00). Sonuç: Doğum eyleminde verilen destekleyici ebelik bakımının doğum korkusunu ve doğumhanede kalış süresinin azalttığı, hasta memnuniyetini pozitif yönde etkilediği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Object: This aim of study was to investigate the effect of supportive midwifery care during labor on the fear of childbirth and mothers' satisfaction. Material and Method: The study was designed as a randomized controlled trial. The sample consisted of 80 nulliparous woman (40 trial-40 controls). The data were collected by using Introductory Information Form, The Scale of Women's Perception for Supportive Care Given During Labor, The Wijma Deliver Expectancy/Experience Questionnaire version B (W-DEQ-B), The Scale for Measuring Maternal Satisfaction in Normal Birth (SMMS-normal birth) and Visual Analog Skala (VAS). Results: No significant difference was found between trial and control groups in terms of descriptive variables (p>0,05). The total mean score of the Scale of Women's Perception for Supportive Care Given During Labor was found to be 131,23±1,10 in the trial group and 115,58±12,98 in the control group (p=0,00). The perception of supportive care of women in the trial group is quite high compared to the control group. The total mean score of the W-DEQ-B scale in the trial group was 54,48±18,88, while the total score average of the control group scale was 96,60±30,17. This difference is statistically significant (p=0,00). Mothers' satisfaction levels were found to be high in both groups (p>0,05). The total time from the admission of the pregnant women to the delivery room to the service is 8,35±2,88 hours in the trial group and 12,65±5,93 hours in the control group (p=0.00). Based on this finding, the supportive care given during labor reduced the length of stay in the delivery room. The VAS mean scores of both groups are low and similar to one another (p>0,05). There was a moderate negative relationship between supportive care during labor and fear of childbirth, and a high positive relationship between supportive care and patient satisfaction (p=0,00). Conclusion: This study concluded that the supportive midwifery care given during labor reduces the fear of childbirth and the duration of stay in the delivery room and positively affects patient satisfaction.