Yönetici hemşirelerde ayak refleksoloji uygulamasının iş stresi ve anksiyete düzeyi üzerine etkisi
Effect of foot reflexology practice in nurse managers on level of job stress and anxiety
- Tez No: 620940
- Danışmanlar: PROF. DR. HAVVA ÖZTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Kontrol gruplu deneysel bu çalışma, yönetici hemşirelere uygulanan ayak refleksolojisinin iş stresi ve anksiyete düzeyleri üzerindeki etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Rize'deki bir devlet, bir üniversite ve bir ilçe devlet hastanesinde yürütülen çalışmanın örneklemini 32'si kontrol, 31'i deney grubu olacak şekilde toplam 63 yönetici hemşire oluşturmuştur. Veriler, bilgi formu ile ön, son ve kalıcılık test şeklinde adlandırılan iş stresi ölçeği ve durumluk-süreklik kaygı ölçeği ile toplanmıştır. Çalışmada deney grubundaki yönetici hemşirelere sekiz seans ayak refleksoloji uygulanmıştır. Bulgulara göre gruplar arası karşılaştırmalarda, her iki grubun iş stresi, durumluk-süreklik kaygı ön test puan ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmazken (p>0.05), ayak refleksoloji uygulaması sonrası deney grubundaki yönetici hemşirelerin iş stresi ve durumluk kaygı son test puan ortalamalarının kontrol grubundan daha düşük olması istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p0.05).
Özet (Çeviri)
This experimental study with a control group was carried out to determine the effect of foot reflexology in nurse managers on levels of job stress and anxiety. The sample consisted of a total of 63 nurse manager who work at a state, a university, and a district state hospital in Rize, 32 of which were in the control group, and 31 of which were in the experimental group. Data were obtained from information form, the state-trait anxiety inventory, and the job stress scale, which is also called as pre, post, and retention test. Nurse managers, who were in the experimental group in this study, were applied foot reflexology for eight sessions. According to the findings in the comparison between the groups, there were no statistically significant differences between the mean pre-test scores of job stress and state-trait anxiety (p>0.05), whereas the fact that mean post-test score of job stress and state anxiety of nurse managers in the experimental group who were applied foot reflexology practice was lower than the control group was found statistically significant (p0.05) among the mean post-test scores of trait anxiety.