Böbrek transplantasyonu sonrası maligniteler; sıklık, etyoloji ve prognoz
Post-renal transplant malignancies; etiology, frequency and prognosis
  1. Tez No: 620958
  2. Yazar: FATİH ATALAH
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL YAZICI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Giriş ve Amaç: Posttransplant maligniteler transplant sonrası uzun dönemde graft ve hasta kaybının önemli bir sebebidir. Bu çalışmada İstanbul Tıp Fakültesi Transplantasyon Polikliniğinden takip edilen börek transplantasyonlu hastalarda posttransplant malignitenin tipi, sıklığı, mortalite üzerine etki eden risk faktörleri ve prognozunun incelenmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Metod: Çalışmaya Ocak 1976-Haziran 2019 tarihleri arasında İstanbul Tıp Fakültesi'nde, yurtiçinde ve yurtdışında transplant olmuş toplam 6 aydan uzun süre takip edilen 2052 hasta alındı. Hastaların dosyaları retrospektif olarak taranarak demografik özellikleri, malignite tipleri, malignite tedavileri ve mortalite sıklığı, doku uyumu, viral serolojileri, indüksiyon ve idame immünsüpresif rejimleri, akut rejeksiyon öyküsü, pretransplant malignite varlığı ve bunların mortaliteyle olan ilişkisi incelendi. Bulgular: Dosyası tarana 2052 hastanın 158'inde (%7,69), 167 (%8,1) malignite saptandı. Hastaların 102'si (%64,5) erkek, 56'sı (%35,5) kadın idi. Transplant yaşı ortalama 40,9 ± 11,9 yıl idi. Takip süresi ortalama 172,9 ± 92,4 ay ve malignite sırasındaki ortalama yaş 58,6 ± 11,6 yıl olarak saptandı. En sık saptanan malignite 48 (%30,0) hastada cilt maligniteleri idi. Bunu 18 (%11,3) hasta ile Kaposi sarkomu, 17 (%10,6) hasta ile posttransplant lenfoproliferatif hastalık izlemekte idi. Cilt dışı solid organ maligniteleri toplam 52 (%32,5) hastada saptandı. Bunlar arasında 11 tiroid papiller karsinomu, 8 kolon adenokarsinomu, 8 meme ca görüldü. Hastaların 49'u (%31,0) hayatını kaybetti.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Post-transplant malignancies are a significant cause of graft and patient loss in the long term post transplantation. The aim of this study was to establish post-transplant malignacy's type, incidence, risk factors affecting mortality and analyzing the prognosis of kidney transplantation patients followed by the Transplantation Clinic of Istanbul Faculty of Medicine. Material and Method: Between January 1976 and June 2019, a total of 2052 patients underwent renal transplantation at the centers of Istanbul Faculty of Medicine, other transplantation centers in country, or transplantation centers abroad, and were followed for more than 6 months by the Istanbul Faculty of Medicine Transplantation Clinic were included in this study. The patients files were retrospectively screened for demographic features, types of the malignancy, treatments of malignancy, incidence of mortality, tissue compatibility, viral serology, induction and maintenance immunosuppression regimens, history of acute rejection and pretransplant malignancies were determined and the relationship between these variables and mortality was analyzed. Results: Malignancy was found in 158 patients (7.69%) as 167 (8.1%) malignancy events in 2052 patients. In this study, 102 (64.5%) patients were male and 56 (35.5%) were female. The mean age at the time of transplantation was 40.9 ± 11.9 years. The mean follow-up period was 172.9 ± 92.4 months and the mean age at the time of malignancy was 58.6 ± 11.6 years. The most common malignancy was skin malignancy in 48 (30.0%) patients. This was followed by Kaposi's sarcoma in 18 (11.3%) patients and post-transplant lymphoproliferative disease in 17 (10.6%) patients. Non-skin solid organ malignancies were detected in 52 (32.5%) patients. Among these, 11 thyroid papillary carcinomas, 8 colon adenocarcinomas and 8 breast carcinomas were detected and 49 patients (31.0%) died.