Evcil hayvan sahiplerinin affedicilik düzeyi ve genel sağlık durumlarının değerlendirilmesi
Level of forgiveness in pet owners and evaluation of their general state of health
- Tez No: 620962
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE KUZU, DOÇ. DR. LATİFE UTAŞ AKHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hast. Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırma evcil hayvan sahiplerinin affedicilik düzeyi ve genel sağlık durumlarının değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Kesitsel tanımlayıcı tipte yapılan bu çalışmanın evrenini Zonguldak İl ve ilçelerinde faaliyet gösteren veteriner kliniklerine başvuran evcil hayvan sahipleri; örneklemini ise 17.08.2019-17.09.2019 tarihleri arasında bu kliniklere başvuran, çalışmaya katılmayı kabul eden 122 evcil hayvan sahibi oluşturmuştur. Araştırmanın verileri; Affedicilik Ölçeği, Genel Sağlık Anketi-12 ve Kişisel Bilgi Formu ile toplanmıştır. Verilerin istatistiksel analizinde Number Cruncher Statistical System 2007 (NCSS) (Kaysville, Utah, USA) programı kullanılmıştır. Verilerin normal dağılıma uygunlukları Shapiro-Wilk testi ve grafiksel incelemelerle sınanmıştır. İki grup karşılaştırmasında normal dağılıma uyan değişkenlerde Student-t testi, uymayanlarda Mann-Whitney U testi; ikiden fazla grup karşılaştırmalarında ise normal dağılıma uyanlarda Oneway ANOVA, uymayanlarda Kruskal-Wallis test ve Dunn-Bonferroni testi, değişkenler arası ilişkilerin değerlendirilmesinde Spearman korelasyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the level of forgiveness and general health state of pet owners. The population of this cross-sectional descriptive study consisted of pet owners who applied to veterinary clinics in Zonguldak Province and districts; the sample consisted of 122 pet owners who applied to these clinics between 17.08.2019 -17.09.2019 and accepted to participate in the study. The data of the study was collected via Trait Forgivingness Scale, The General Health Questionnaire-12 and Personal Information Form. Number Cruncher Statistical System 2007 (NCSS) (Kaysville, Utah, USA) program was used for statistical analysis of the data. The suitability of the data with normal distribution was tested by Shapiro-Wilk test and graphical analysis. In the comparison of the two groups, Student-t test was used for variables that fit normal distribution, and Mann-Whitney U test was used for non-matching variables; in the comparison of more than two groups Oneway ANOVA was used in normal distribution, Kruskal-Wallis test and Dunn-Bonferroni test in non-matching groups, Spearman correlation analysis was used to evaluate the relationships between variables.