Üniversite öğrencilerinde irrasyonel inanışlar ile bireysel bütünlük duygusu ve aile bütünlük duygusu arasındaki ilişki
The relationship between irrational beliefs and sense of individual coherence and sense of Family coherence in University students
  1. Tez No: 620965
  2. Yazar: HİLAL ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESMA KABASAKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu araştırma, üniversite öğrencilerinde irrasyonel inanışlar ile bireysel bütünlük duygusu ve aile bütünlük duygusu arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak 'Sosyodemografik Veri Formu', 'Akılcı Olmayan İnançlar Ölçeği', 'Aile Bütünlük Duygusu Ölçeği' ve 'Bütünlük Duygusu Ölçeği' kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini 20 Ekim 2019-18 Kasım 2019 tarihleri arasında Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesinde öğrenim gören 291 öğrenci oluşturmuştur. Öğrencilerin cinsiyete göre akılcı olmayan inançları anlamlı bir farklılık göstermekte olup kadın öğrencilerin akılcı olmayan inançları erkek öğrencilere göre daha fazladır (u=4870,0;p
Özet (Çeviri)
This study was carried out to investigate the relationship between irrational beliefs and individual sense of coherence and sense of family coherence in university students. In this study, 'Sociodemographic Data Form', 'Irrational Beliefs Scale', 'Family Sense of Coherence Scale' and 'Sense of Coherence Scale' were used as data collection instruments. The sample population of the study consists of 291 students studying at the Faculty of Health Sciences of Ankara Yıldırım Beyazıt University between 20 October 2019 and 18 November 2019. Irrational beliefs of students by gender shows a significant difference and the irrational beliefs of students of women are more than male. (u=-4870,0;p.05.) and individual sense of coherence scale (u=6034,5;p>.05) so it is not found significant difference. There is negative moderate level of relation between scale of ''Irrational beliefs '' and ''Individual sense of coherence '' (r=-,437;p