Üniversite öğrencilerinde kişiliğe dair irrasyonel inanışların biriktirme bulguları bağlamında incelenmesi
The research of irrational beliefs on personality in university students in the context of hoarding findings
- Tez No: 631645
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERAP ÇAKICI ALPARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bireylerin kişilik özelliklerinin çeşitli psikopatolojiler üzerindeki etkisi bilinmektedir. Biriktiricilik de bunlardan birisidir ve araştırmalarda kişilik özellikleri ile biriktirme bulguları arasında ilişki olduğu ifade edilmektedir. Ancak literatürde kişilik özelliklerinde bulunan irrasyonel inanışlar bağlamında biriktirme bulgularını inceleyen herhangi bir çalışmaya rastlanmamıştır. Bu araştırmada üniversite öğrencilerinin kişiliklerine dair irrasyonel inanışlarının biriktirme bulguları bağlamında incelenmesi amaçlanmıştır. Literatür ışığında oluşturulan hipotezleri test etmek amacıyla 181 kadın, 124 erkek toplam 305 üniversite öğrencisine Biriktirme Envanteri-Gözden Geçirilmiş Formu (BE-GGF) ve Kişilik İnanç Ölçeği-Kısa Form (KİÖ-KTF) uygulanmıştır. Araştırmanın sonucunda elde edilen veriler analiz edildiğinde, kişiliğe dair inançların tüm alt alanlarının biriktirme envanteri tüm alt boyutları ve toplam puanı ile pozitif yönde ilişkili olduğu gözlemlenirken; katılımcıların Narsisistik alt boyutundan aldıkları puan ortalamalarının Biriktirme Envanteri Eşya Kalabalığı alt boyutundan aldıkları puan ortalamaları üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir yordama etkisine sahip olduğu; Histriyonik alt boyutundan alınan puan ortalamalarının Biriktirme Envanteri Edinme/Alma alt boyutundan ve Atmada Zorluk Alt boyutundan alınan puan ortalamaları üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir yordama etkisine sahip olduğu ve ayrıca katılımcıların Kişilik İnanç Ölçeği Borderline alt boyutundan aldıkları puan ortalamalarının Biriktirme Envanteri Eşya Kalabalığı alt boyutundan aldıkları puan ortalamaları üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir yordama etkisine sahip olduğu belirlenmiştir. Açıklanan varyanslar değerlendirildiğinde ise kişiliğe dair inançların Biriktirme Envanteri Eşya Kalabalığı alt boyutunun %33'ünü, Edinme/Alma alt boyutunun %23'ünü ve Atmada Zorluk boyutunun %15'ini açıkladığı görülmektedir. Bu çalışmanın sonucunda elde edilen bulgular literatürdeki diğer çalışmalarla kıyaslanmış, söz konusu çalışmalarla benzerlikleri ve farklılıkları olası nedenleriyle birlikte ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The effects of the personality traits of individuals on various psychopathologies are known. Hoarding is one of these, and past studies suggest that there is a relationship between personality traits and hoarding findings. However, in the literature, no study examining the hoarding findings in the context of irrational beliefs in personality traits have been found. This research aims to examine university students irrational beliefs about their personality traits in the context of hoarding findings. To test the hypotheses created in the light of the literature, 305 university students 181 of whom were female and 124 of whom were male were applied the Savings Inventory-Revised Form (SI-R) and The Personality Beliefs Questionnaire-Short Form (PBQ-SF). When the data obtained in the study were analyzed it was observed that all subfields of beliefs about personality were positively correlated with all subscales of savings inventory and total score; the average scores participants received from the Narcissistic subscale had a statistically significant predictive effect on the average score they received from the Savings Inventory Clutter subscale; the average scores participants received from the histrionic subscale had a statistically significant predictive effect on the average score they received from the Savings Inventory Acquisition subscale and Difficulty Discarding subscale; that the average scores participants received from the Borderline subscale of Personality Belief Scale had a statistically significant predictive effect on the average score they received from the Savings Inventory Clutter subscale. Evaluating the stated variances, it can be seen that the beliefs about personality explain 33% of the Savings Inventory Clutter subscale, 23% of the Acquisition subscale, and 15% of Difficulty Discarding subscale. The findings of this study were compared with other studies in the literature, and the similarities and differences of both were set forth together with their possible causes.