İyi diferansiye tiroid kanserli hastalarda radioaktif iyot ablasyon tedavisinin ovaryan rezerve etkisi
Effect of ovari̇an reserve i̇n pati̇ents wi̇th well-di̇fferenti̇ated thyroi̇d cancer recei̇vi̇ng radi̇oacti̇ve iodi̇ne ablati̇on treatment
- Tez No: 620979
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT ALAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Tiroid karsinomu en sık görülen endokrin malignitedir. Cerrahi tedavi, iyi difernsiye tiroid karsinomu olan hastalar için standart terapötik yaklaşımdır, ardından endike ise radyoaktif iyot (RAI) tedavisi uygulanmaktadır. İyi diferansiye tiroid kanserli kadınlar için RAI tedavisinin gonadal ve üreme fonksiyonu üzerindeki etkileri önemli bir husustur. Biz bu çalışmamızda RAI tedavisinin over fonksiyonu üzerine etkilerini değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntemler: RAİ ablasyon tedavisi almış 46 hasta ve RAİ ablasyon tedavisi almamış toplam 20 hasta olmak üzere, iyi diferansiye tiroid kanserli premenepozal toplam 66 kadın hasta çalışmaya dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen hastalarda folliküler fazda serum anti-Mulleran hormonu (AMH), folikül uyarıcı hormon (FSH), luteinize edici hormon (LH) ve östradiol (E2) düzeyleri analiz edilmiş ve benzer demografik özelliklere sahip kontrol grubu ile karşılaştırılmıştır. Bulgular: Hasta grubu ile kontrol grubu arasında yaş, ağırlık, vücut kitle indeksi, FSH, LH ve E2 açısından fark bulunmadı. Her iki grup arasındaki AMH, TSH, boy ve tümör çapı arasındaki fark anlamlı bulundu. AMH düzeyleri vaka grubunda 1,34 ± 0,37 ng/mL ve kontrol grubunda 1,79±0,25 ng/mL olarak saptandı (p=0,001). RAI doz miktarı ile AMH düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmadı. Vaka ve kontrol deneklerinin sırasıyla %17,3 ve %45'inde düzenli menstruasyon bildirilmiştir. Vaka ve kontrol gruplarında sırasıyla %28,2 ve %10 oranında oligomenore döngüleri bulunmaktaydı. Sonuç: AMH, over rezervinin önemli bir belirteci olarak kabul edilir. RAI alan vaka grubunda kontrol grubuna kıyasla AMH ölçümlerinin anlamlı olarak düşük saptanması, RAİ ablasyon tedavisinin over rezervini etkilediği şeklinde yorumlanabilir.
Özet (Çeviri)
Background: Thyroid carcinoma is the most common endocrine malignancy. Surgical treatment is the standard therapeutic approach for patients with well-differentiated thyroid carcinoma, followed by radioactive iodine (RAI) therapy. The effect of RAI treatment on gonadal and reproductive function is important for women with well-differentiated thyroid cancer. In this study, we aimed to evaluate the effects of RAI treatment on ovarian function. Materials and Methods: A total of 66 premenepausal women with well differentiated thyroid cancer were included in the study. Serum anti-Mulleran hormone (AMH), follicle stimulating hormone (FSH), luteinizing hormone (LH) and estradiol (E2) levels were analyzed in the follicular phase of the patients included in the study and compared with the control group with similar demographic characteristics. Results: There was no difference between patient and control groups in terms of age, weight, body mass index, FSH, LH and E2. The difference between AMH, TSH, height and tumor diameter was significant between the two groups. AMH levels were 1.34 ± 0.37 ng / mL in my case group and 1.79 ± 0.25 ng / mL in the control group (p = 0.001). Statistically significant relationship wasn't found between RAI dose and AMH levels. Regular menstruation was reported in 17.3% and 45% of case and control subjects, respectively. Case and control groups had 28.2% and 10% oligomenorrhea cycles, respectively. Conclusion: AMH is considered to be an important marker of ovarian reserve. In the case group receiving RAI, AMH measurements were significantly lower compared to the control group, ıt can be interpreted that RAI ablation treatment affects ovarian reserve.