Radyoaktif iyot ablasyon tedavisi alan iyi diferansiye tiroid kanserli hastalarda ses kalitesinin akustik analiz ile değerlendirilmesi
Evaluation of voice quality with acoustic analysis in well differentiated thyroid carcinoma treated by radiodine ablation therapy
- Tez No: 639842
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ ATAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: İyi diferansiye tiroid kanseri nedeniyle opere edilip radyoaktif iyot ablasyon tedavisi uygulanan hastaların ses kalitesinin tedavi öncesi ve tedavi sonrasında objektif ve subjektif olarak karşılaştırılması ve radyoaktif iyot ablasyon tedavisinin ses üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Yöntem ve Gereçler: Hastanemizde diferansiye tiroid karsiomu nedeniyle total veya subtotal tiroidektomi uygulanıp, remnant dokular için radyoaktif ablasyon tedavisi alan 36 hasta incelendi. Hastaların tedavi öncesi ve tedavi sonrasında rutin baş boyun muayenesi yapılarak bilgisayarlı akustik analizi alındı. Ayrıca subjektif değerlendirme için voice handicap index-10 (VHI-10) anketi hastalara yöneltildi. Çalışmaya kontrol grubu olarak, sesiyle ilgili herhangi bir şikayeti olmayan ve larenks muayenesinde herhangi bir patolojiye rastlanmayan 25 kişi dahil edildi. Tedavi öncesi ve tedavi sonrası veriler kontrol grubuyla karşılatırılarak istatistiksel olarak analiz edildi. Bulgular: Hastanemizde diferansiye tiroid karsinomu nedeniyle total veya subtotal tiroidektomi geçiren ve radyoaktif iyot ablasyon tedavisi uygulanan 36 hasta değerlendirmeye alınmıştır. Akustik analizde tedavi öncesi grup ve tedavi sonrası grupta maksimum fonasyon zamanı(MFZ), fundamental frekans(F0), jitter, shimmer, harmonik gürültü oranı ve intensite değerlere arasında istatiksel olarak anlamlı fark saptanmadı. Tedavi alan hastalarla kontrol grubu arasında sadece fundamental frekans için tedavi alan grupta istatiksel olarak anlamlı olarak yüksek bir değer saptandı. Sonuç: Radyoaktif İyot tedavisi alan iyi diferansiye tiroid kanserli hastalarda yaptığımız çalışmada, objektif olarak değerlendirlen akustik parametreler ve subjektif değerlendirme olan Voice Handicap Index-10 sonuçlarına göre tedavi öncesi ve tedavi sonrasında anlamlı fark bulunmadı. Bu durum Radyoaktif İyot tedavisinin ses parametrelerini değiştirmediğini gösterir. Yine kontrol grubuyla yapılan karşılaştırmalarda sadece F0 parametresinde tedavi alan grupta anlamlı bir fark saptandı. Bu yükselik de tedavi alan grupta bayan hastaların çokluğuna bağlandı.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim is to compare the sound quality of patients before and after the treatment objectively and subjectively who were operated due to well-differentiated thyroid cancer and then applied radioactive iodine ablation therapy and to evaluate the effects of radioactive iodine ablation therapy on the sound. Materials and Methods: 36 patients of our hospital who had total or subtotal thyroidectomy due to differentiated thyroid cancer and were applied radioactive ablation therapy for remnant tissues were analyzed. Routine head and neck examinations of patients were performed before and after the treatment and computerized acoustic analysis were recorded. Also for subjective assessment, voice handicap index-10 (VHI-10) questionnaire was addressed to the patients. 25 individuals without any complaints and had no pathology of larynx examinations were included in the study as control group. Pre-treatment and post-treatment datas were compared with control group and analyzed statistically. Results: 36 patients of our hospital who had total or subtotal thyroidectomy due to differentiated thyroid cancer and were applied radioactive ablation therapy were evaluated. In acoustic analysis; any statistically significance was not found before and after the treatment between maximum phonation time (MFT), fundamental frequency (F0), jitter, shimmer, harmonic noise ratio and intensity values in the treatment group. There was a statistically high significant value only in fundamental frequency parameter between treatment and control groups in the treatment group. Conclusion: In the study conducted with well-differentiated thyroid cancer patients applied Radioactive iodine therapy, no significant difference was found in objective acoustical parameters and subjective Voice Handicap Index-10 between pre and post-treatment results. This indicates that radioactive iodine treatment does not change the sound parameters. Comparing with control group, there was a statistically significance only in F0 parameter in the treatment group. This significance was releated with the plurality of female patients in the treatment group.