Cerrahi hemşirelerinin basınç yarası, risk faktörleri ve önlemeye ilişkin bilgilerinin incelenmesi
Examination of surgical nurses' pressure ulcer, risk factors and knowledge related to prevention
  1. Tez No: 621006
  2. Yazar: AKİLE AYDOĞMUŞ ÜNLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIL IŞIK ANDSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Cerrahi Hemşirelerinin Basınç Yarası, Risk Faktörleri ve Önlemeye İlişkin Bilgilerinin İncelenmesi Bu çalışma cerrahi hemşirelerinin basınç yarası, risk faktörleri ve önlemeye ilişkin bilgilerinin değerlendirilmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapıldı. Çalışmanın evrenini Karabük ilinde yer alan üniversite, devlet ile özel hastanenin yoğun bakım, ameliyathane ve cerrahi kliniklerinde çalışan 400 hemşire oluşturdu. Tam sayım örnekleme yöntemi ile çalışmanın yapıldığı tarih aralığında izinli veya raporlu olmayan, çalışmaya katılmaya istekli ve onam veren 245 cerrahi hemşiresi çalışma kapsamına alındı. Veriler 'Hemşirelerin Tanıtıcı Özellikleri Formu' ve 'Modifiye Pieper Basınç Yarası Bilgi Testi' ile toplandı. Verilerin değerlendirilmesinde frekans ve yüzde değerleri, ortalama, standart sapma Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis Varyans analizinden yararlanıldı. Çalışmada hemşirelerin %82'sinin mesleğini, %55,9'ununçalıştığı servisi kendisinin seçtiği, %71'inin bakıma yönelik meslek seçmiş olmaktan memnun olduğu belirlendi. Hemşirelerin %84,9'u basınç yarasının önlenmesi ve tedavisinin hemşirenin sorumluluğunda olduğunu, hemşirelerin %22,4'ünün çalıştıkları birimde basınç yarası ile sık karşılaştığını, %85,7'si basınç yarasının hemşirelik bakımı ile önlenebildiğini ifade etti. Hemşirelerin %70,2'sinin basınç yarasına yönelik hizmet içi eğitime katıldığı,%97,1'inin aldıkları eğitim bilgilerini bakıma yansıttıkları bulundu. Cerrahi hemşirelerin en yüksek oranda doğru yanıt verdikleri konular sırasıyla yara tanımı, evrelendirilmesi, önleme ve risk değerlendirilmesiydi.
Özet (Çeviri)
Examination of Surgical Nurses' Pressure Ulcer, Risk Factors and Knowledge Related to Prevention This descriptivestudy was conductedin order to evaluate the knowledge of surgical nurses about pressure ulcer, risk factors and prevention.The universe of the study comprises 400 nurses working in intensive care, operating room and surgical clinics ofa university, stateand private hospital in Karabük province.245 surgical nurses who were not on leave or reported, willing to participate in the study and who gave consent were included in the study during the period of the study by the complete counting sampling method.The data were collected with the 'Identification Characteristics of Nurses Form' and 'Modified Pieper Pressure Ulcer Knowledge Test'. Frequency and percentage values, mean, standard deviation Mann-Whitney U test, Kruskal–Wallis one-way analysis of variance were used to evaluate the data. It was determined in the present study that 82% of the nurses chose their profession, 55.9% chose the service they work for, and 71% were satisfied with choosing a care-oriented profession.84.9% of the nurses stated that the prevention and treatment of pressure ulcer is under the responsibility of the nurse, 22.4% of the nurses frequently encounter pressure ulcers in the unit where they work, and 85.7% of the ulcer can be prevented by nursing care. It was found that 70.2% of the nurses participated in the in-service training for pressure ulcer care, and 97.1% reflected the training knowledge they received.