Beşeri coğrafyadaki Anglo-Amerikan hegemonyanın yayın performansı bakımından analizi
Anglo-American hegemony on human geography in the context of publication performance analysis
  1. Tez No: 621035
  2. Yazar: HALİSE CANSIN TOPRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURİ YAVAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beşeri ve İktisadi Coğrafya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışma beşeri coğrafyadaki Anglo-Amerikan hegemonyanın son 10 yıldaki durumunu yayın performansı üzerinden analiz etmektedir. Çalışmanın temel amacı, 2010-2018'de SSCI'da, 2015-2018'de ESCI'daki beşeri coğrafya dergilerinde yayınlanan makalelerin yayın performansını 6 tane parametre çerçevesinde değerlendirmektir. Bir başka önemli amaç ise coğrafya biliminde 20 yıllık bir geçmişe sahip olan bibliyometri literatüründeki güncel gelişmeleri takip etmektir. Son olarak, söz konusu indekslerin karşılaştırmalı analizi yoluyla ESCI'nın Anglo-Amerikan hegemonyaya karşı ne derece alternatif bir yayıncılık ortamı oluşturduğunu saptamaktır. SSCI'da yayınlanan beşeri coğrafya dergileri, makaleler, makalelerin konusu, dili, yazarlar, ülkeler, üniversiteler, araştırmanın yılı ve doküman türünün analizleri sonucunda bu hegemonyanın hala devam ettiği gözlenmiştir. Aynı parametreler ESCI'dan elde edilen verilerle de analiz edilmiştir. Buradan elde edilen bulgular da yine Anglo-Amerikan hegemonyanın büyük ölçüde devam ettiğini, ancak bazı alanlarda söz konusu hegemonyanın kırıldığına dair kanıtlar ortaya koymaktadır. Sonuç olarak, ESCI hem çok yeni olması hem de henüz SSCI ile rekabet edecek kadar güçlü yapıya sahip olmadığı için Anglo-Amerikan hegemonyayı kırmada henüz yeterince ses getirememiştir.
Özet (Çeviri)
This study analyzes the Anglo-American hegemony on human geogprahy in the context of publication performance in the last 10 years. The main purpose of the study is to evaluate publication performance of the articles published in journal of human geography in SSCI (2010-2018) and ESCI (2015-2018) within the scope of 6 parameter. Another purpose is to keep up with recent developments on 20-year background literature. Last purpose is to determine to what extent ESCI create an alternative publication platform against Anglo-American hegemony through comparative analysis of relevant indexes. After the analyzes of the journals of human geography, articles, topic, language, authors, country, university and year of articles and the all document types observed that there is still Anglo-Amerikan hegemony. The same parameters analyze with the data from ESCI. The findings obtained shows that the hegemony continues substantially. But in some scope this hegemony starts to be broken. Finally, ESCI cannot resound for breaking down the Anglo-American hegemony in so far as it is a brand new index and it has not strong frame as much competitiveness as SSCI.