Adölesanlarda diyetin inflamatuar indeksinin yeme davranışı veobezite ile ilişkisi
The relationship between dietary inflammatory index, eatingbehaviour and obesity in adolescents
  1. Tez No: 790453
  2. Yazar: TUĞÇE GÜL PÜSKÜLLÜ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEŞE KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nuh Naci Yazgan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu araştırma, adölesanların besin tüketimlerinin değerlendirilerek diyet inflamatuar indeks (Dİİ) ile yeme davranışları ve obezite arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma, 2022 yılında, Kayseri Özel Melikgazi Hastanesi Beslenme ve Diyet polikliniğine başvuran 10-19 yaş arası 141 (75'i kız, 66'sı erkek) adölesan ile yürütülmüştür. Araştırmada bireylerin sosyodemografik özellikleri, antropometrik ölçümleri, yeme davranışları ve üç günlük besin tüketim kayıtları incelenmiş, Dİİ puanları hesaplanmıştır. Özdoğan, Y. tarafından geliştirilen ve 58 yeme davranışı ifadesi içeren“Adölesanlarda Yeme Davranışı Ölçeği”(AYDÖ) kullanılmıştır. Araştırmaya katılan bireylerin yaş ortalaması 13,0±2,1 yıldır. Beden kütle indeksi (BKİ) z skor sınıflamasına göre bireylerin %19,9'u şişman olarak değerlendirilmiştir. Bireylerin Dİİ puanı çeyrekliklere ayrılmıştır. Dİİ puanı en az“-7,14”, en çok“+7,71”olarak hesaplanmıştır, ortalaması ise 1,9 ± 3,05'tir. Bireylerin AYDÖ puanlarının ortalaması 324,3 ± 63,5'tir. Bireyler AYDÖ puanlarına göre %27,6'sı orta, %66,7'si iyi, %5,7'si çok iyi olarak sınıflandırılmıştır. Dİİ ve AYDÖ skorlarında cinsiyete göre anlamlı farklılık tespit edilmemiştir (p>0,05). Bireylerin Dİİ çeyrekliklerine göre antropometrik ölçümleri ve yeme ölçeği puanları benzerdir (p>0,05). Dİİ ile alınan enerji, karbonhidrat, protein, yağ, posa, A vitamini, D vitamini, E vitamini, folik asit, kalsiyum arasında negatif yönlü korelasyon bulunmuştur. (sırasıyla r=-0,433, -0,411, -0,267, -0,370, -0,711, -0,432, -0,370, -0,680, -0,649, -0,267; p≤0,001).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the food consumption of adolescents and to determine the relationship between dietary inflammatory index (DII), eating behaviors and obesity. The research was conducted in 2022 with a total of 141 (75 female, 66 male) adolescents, who applied to Kayseri Melikgazi Hospital Nutrition and Diet Polyclinic. In the study, sociodemographic characteristics, anthropometric measurements, eating behaviors and three-day food consumption records of individuals were examined and DII scores were calculated. The“Adolescent Eating Behavior Scale”(AEBS), which was developed by Özdoğan, Y. and includes 58 eating behavior statements, was used. The average age of the individuals was 13,0±2,1 years. According to the body mass index (BMI) z score classification, 19,9% were obese. DII scores were evaluated by dividing into quartiles. Minimum score was“-7,14”and maximum score was“+7,71”, with an average of 1,9 ± 3,05. The average of AEBS scores was 324,3 ± 63,5. According to the AEBS scores, 27,6% of the individuals were classified as moderate, 66,7% as good and 5,7% as very good. No significant difference was found according to gender in DII and AEBS scores (p>0.05). According to DII quartiles, anthropometric measurements and eating scale scores of individuals were similar (p>0.05) There was a negative and significant correlation between DII with energy, carbohydrate, protein, fat, fiber, vitamin A, vitamin D, vitamin E, folic acid and calcium intakes.