Osteoartritli bireylerde diyetin inflamatuar indeksi ve fitokimyasal indeksinin ağrı ve yaşam kalitesi ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between dietary inflammatory index and phytochemical index with pain and quality of life in individuals with osteoarthritis
  1. Tez No: 925488
  2. Yazar: AFRA BOZKURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKÇEN GARİPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışma, osteoartritli bireylerde diyetin inflamatuar indeksi (Dİİ) ve fitokimyasal indeksi (Fİ) ile ağrı ve yaşam kalitesi düzeyleri arasındaki ilişkiyi değerlendirmek amacıyla, Trabzon Yavuz Selim Kemik Hastalıkları ve Rehabilitasyon Hastanesi Ortopedi ve Rehabilitasyon Polikliniğine başvuran ve osteoartrit tanısı almış kadınlar üzerinde yürütülmüştür. Araştırmada, katılımcıların Dİİ ve Fİ skorlarını hesaplayabilmek için besin tüketim kaydı alınmış olup, besin tüketim sıklığı anketi uygulanmıştır. Katılımcıların fiziksel aktivite düzeylerini belirlemek için Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi (IPAQ), ağrı ve yaşam kalitesi düzeylerini ölçmek amacıyla Visual Analog Skala (VAS) ve Kısa Form-12 (SF-12) anketleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the relationship between the dietary inflammatory index (DII) and phytochemical index (FI) with pain and quality of life levels in individuals with osteoarthritis. The research was carried out on women who applied to the Yavuz Selim Bone Diseases and Rehabilitation Hospital Orthopedics and Rehabilitation Outpatient Clinic in Trabzon and were diagnosed with osteoarthritis. To calculate the DII and FI scores of the participants, food consumption records were taken, and a food frequency questionnaire was applied. To determine the physical activity levels of the participants, the International Physical Activity Questionnaire (IPAQ) was used, and for measuring pain and quality of life levels, the Visual Analog Scale (VAS) and the Short Form-12 (SF-12) questionnaires were applied.