Bipolar bozuklukta yeme davranışlarının üstbilişler ve duygu düzenleme ile ilişkisi
The relationship between eating habits in bipolar disorder and metacognitions, emotion regulation
- Tez No: 621043
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ERKIRAN, DR. KUMRU ŞENYAŞAR METERELLİYOZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Bipolar bozukluk hastalarında yeme sorunlarının sıklığı ve klinik durumlarla ilişkisinin değerlendirilmesi ve bipolar bozukluk hastalarında bilişsel duygu düzenleme stratejilerinin ve işlevsel olmayan üstbilişlerin değerlendirilerek bunların yeme sorunları üzerindeki etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmamıza ötimik durumdaki 53 hasta ve hastalarla yaş, cinsiyet ve eğitim açısından eşleştirilmiş 47 sağlıklı kontrol alınmıştır. Her iki gruba da Sosyodemografik Veri Formu, Hamilton Depresyon Derecelendirme Ölçeği (HDDÖ), Yeme Bozukluğu Değerlendirme Ölçeği (YEDÖ), Yeme Tutumu Testi (YTT), Gece Yeme Anketi, Üç Faktörlü Yeme ölçeği (TFEQ), Üstbiliş Ölçeği (ÜBÖ) uygulanmıştır. Bipolar hasta grubuna ayrıca Young Mani Derecelendirme Ölçeği (YMDÖ) uygulanmıştır. Bulgular: BB hastaları YEDÖ, GYS, TFEQ bilişsel kısıtlama ve duygusal yeme alt ölçeklerinden SK'lere göre anlamlı olarak daha yüksek puan aldıkları bulunmuştur (p0.05). BB hastaları BDDÖ'nün kendini suçlama, kabul etme ve felaketleştirme alt boyutlarında SK grubuna göre anlamlı olarak daha yüksek puan aldıkları saptanmıştır (p0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to evaluate the prevelance of eating disorders in bipolar disorder patients (BDP) and their relationship with clinical conditions, and to evaluate cognitive emotion regulation strategies and dysfunctional metacognitions in bipolar disorder patients and to investigate their effects on eating disorders. Method: The study included 53 eutymic BDP and 47 healty controls (HCs) matched with statisBDP in terms of age, gender and education. Sociodemographic data form, Hamilton Depression Rating Scale (HDRS), Eating Disorder Examination Questionnaire (EDE-Q), Eating Attitude Test (EAT), Night Eating Questionnaire (NEQ), Three-Factor Eating Questionnaire (TFEQ) and Metacognition Questionnaire-30 (MCQ-30) were applied to both groups. Young Mani Rating Scale (YMRS) was also administered to BDP. Results: The mean scores of HDRS, NEQ, TFEQ cognitive restraint and emotional eating subscales were found to be significantly higher in BDP compared to HCs (p0.05). It was determined that BD patients scored significantly higher in self-blame, acceptance and Catastrophizing subscale of CERQ than HCs group (p 0.05).