kronik B-C hepatit, hepatosellüler kanser, hepatit B taşıyıcılarında , serum neopterin düzeyinin karşılaştırılması, neopterinin interferon tedavi etkinliğinin değerlendrilmesindeki yeri
in chronic B-C hepatitis, hepatocellular cancer, hepatitis B carriers, the comparison of serum neopterin level and its role in the evaluation of interferon treatment efficacy
  1. Tez No: 621062
  2. Yazar: MUHAMMET FATİH AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK OĞUZ
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Türkiye Yüksek İhtisas Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gastroenteroloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 27
Özet
Giriş: Neopterin hücre aracılı immunitede rol oynayan bir belirleyicidir ve konsantrasyonu vucut sıvılarındaki γ interferonun varlığını gösterir. Viral etyolojili karaciğer hastalığı olan kronik hepatit, karaciğer sirozu, hepatosellüler kanserli olgularla, inaktif HBV taşıyıcısı olanlarda, neopterin seviyesini saptamak ve kontrol grubu ile karşılaştırarak kronik karaciğer hastalıklarında yeri olabilecek bir belirteç olabileceğini ispatlamak amacıyla bu çalışma planlandı. Materyal ve Metod: Çalışmaya toplam 110 hasta (42 Bayan, 68 Erkek ve ortalama yaş 44) dahil edildi. 110 hastadan 22 hasta hepatoma, 34 hasta kronik hepatit, 18 hepatit B' ye bağlı inaktif taşıyıcı, 22 karaciğer sirozlu , 15 sağlıklı kontrol grubu olarak belirlendi. Kronik hepatitli hastalarda interferon tedavisi sonrası neopterin etkinliği için tekrar neopterin seviyesi ölçüldü. Gruplar arasındaki ölçümler istatistiksel olarak Mann Whitney testiyle araştırıldı.
Özet (Çeviri)
Background: Neopterin is a pro-inflammatory indicator having a role in cell-mediated immunity and its elevated concentrations show the presence of γ interferon in body fluids. Aims: This study has been planned to determine neopterin concentrations in patients with a virus-induced chronic liver disease (chronic hepatitis, liver cirrhosis and hepatocellular cancer), in inactive HBV carriers and in a healthy control group to see if it can be used as a disease marker in patients with virus-induced chronic liver disease. Study Design: Case control-study. Methods: Overall 110 subjects were (42 female, 68 male, the average age was 44±8.90) included in this study. Among them, 33 patients had chronic hepatitis, 22 had liver cirrhosis, 22 patients had hepatoma, 18 were inactive hepatitis B carriers and 15 of them were in healthy control group. Neopterin levels were measured before and after interferon treatment in patients with chronic hepatitis. Measurements among groups were analyzed statistically by Mann Whitney test.