Akut inflamatuvar nöropati hastalarında yutmanın değerlendirilmesi
Evaluation of swallowing in patients with acute inflammatory neuropathy
  1. Tez No: 777329
  2. Yazar: TUĞÇE MENGİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAPRAK SEÇİL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Amaç: Guillain–Barré sendromunda (GBS) disfaji sıklığı %40 olarak bildirilmiştir. Disfaji GBS'de morbidite ve mortalitenin nedenlerinden biridir. Bu nedenle bu çalışmada videofloroskopi ve endoskopi gibi invazif, pahalı ve riskli yöntemler yerine GBS olgularında ilk kez kullandığımız elektrofizyolojik yöntemlerle subklinik ya da klinik orofaringiyal disfajinin ortaya koyulması amaçlanmıştır. Materyal ve Metod: Bu çalışmaya, GBS tanısıyla takip edilen 18 hasta ve benzer demografik özellikte 18 normal kontrol (NK) grubu olarak dahil edildi. Hastaların demografik ve klinik özellikleri değerlendirildi. Elektrofizyolojik incelemede yutmanın değerlendirilmesi için disfaji limiti (DL) ve sequental water swallowing- ardışık su yutma (SWS) testi kullanıldı. Kariyak ritm, solunum ve sempatik deri yanıtı (SSR) yutma sırasında senkronize olarak kaydedildi. Sonuçlar: Bireysel DL ve SWS sonuçlarına göre GBS hastalarının 11/18'inde (%61.1) disfaji saptandı. DL ortalaması GBS grubunda 16.3±9.1 ml bulunurken NK grubunda DL >20 ml (normal) idi.
Özet (Çeviri)
Objective: Incidence of dysphagia among Guillain-Barré syndrome (GBS) is reported as 40%. Dysphagia is a cause of mortality and morbidity in GBS. In this study, instead of invasive and expensive procedures like videofluoroscopy and endoscopy, we used electrophysiological methods for the first time in GBS patients to intended to determine subclinic or clinic oropharyngeal dysphagia. Material and Methods: 18 patients who had been followed up a diagnosis of GBS and 18 normal controls (NC) with similar demographic features were included in this study. Electrophysiologically dysphagia limit (DL) and sequental water swallowing (SWS) tests were used for evaluation of deglutition. Cardiac rhythm, respiration and sympathetic skin responses (SSR) were synchronously recorded during swallowing. Results: Dysphagia was found in 11/18 (61.1%) of GBS patients according to the individual DL and SWS results and mean DL was 16.3±9.1 ml in GBS group where it was >20 ml (it means normal) in NC group.