Etilen glikolla indüklenmiş nefrolitiyazisli sıçan böbrekleri üzerinde viburnum opulus L.'nin etkileri
The effects of viburnum opulus L. on kidneys of rats with ethylene glycol-induced nephrolithiasis
  1. Tez No: 621123
  2. Yazar: EMRE ŞAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FEYZİ ARDA ATAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
Amaç: Son yıllarda yapılan çalışmalarda taş oluşumunda oksidatif stres ve serbest oksijen radikallerinin rolü olduğu üzerinde durulmaktadır. Viburnum Opulus L. (VO), antioksidan etkinliğiyle bilinen ve Türk geleneksel tıbbında taş düşürmek için suyu hazırlanarak kullanılan bir meyvedir. Bu çalışmanın amacı, etilen glikol (EG) ile indüklenmiş nefrolitiyazisli sıçanlarda VO'nun kalsiyum okzalat (CaOx) kristalizasyonu ve oksidatif stres üzerindeki etkinliğini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem : 50 adet yetişkin erkek Wistar Hannover türü sıçanlar 5 gruba ayrıldı: Kontrol (Grup 1), EG (Grup 2), EG + 50 mg/kg VO (Grup 3), EG + 100 mg/kg VO (Grup 4), EG + 200 mg/kg VO (Grup 5). 7., 14. ve 28. günlerde 24 saatlik idrar toplandı ve kan örnekleri alındı. 28. günde sıçanlar sakrifiye edildi ve böbrek dokusunda inflamasyon, oksidatif stres ve polarize ışık mikroskobu altında CaOx kristalizasyonu değerlendirildi. Bulgular: 7., 14. ve 28. günde serumda inflamasyon, akut böbrek hasarı ve oksidatif stres, 28.günde dokuda inflamasyon ve oksidatif stres parametrelerinde Grup 2 (EG) ile Grup 1 (Kontrol) arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptandı. Bu parametrelerin Grup 3-5'te Grup 2 (EG)'ye göre iyileşme gösterdiği ve doz arttıkça istatistiksel olarak anlamlılığın arttığı görüldü. 28. günde dokuların histopatolojik değerlendirilmesinde ortalama kristal sayısı Grup 2 (EG)'de Grup 1 (Kontrol)'e göre istatistiksel olarak anlamlı yüksek saptandı. Bu parametrelerin Grup 3-5'te Grup 2'ye göre iyileşme gösterdiği ve Grup 4-5'te istatistiksel olarak anlamlı farklılık olduğu görüldü. Sonuç: VO'nun CaOx ile indüklenmiş nefrolitiyazisli sıçanlarda inflamasyon, oksidatif stres, akut böbrek hasarı ve CaOx kristalizasyonunu doz artışıyla doğru orantılı olarak iyileştirdiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Recent studies have emphasized that oxidative stress and free oxygen radicals play a role in stone formation. Viburnum Opulus L. (VO) is a fruit known for its antioxidant activity and used in Turkish traditional medicine by preparing its juice to pass a kidney stone. The aim of this study was to investigate the efficacy of VO on calcium oxalate (CaOx) crystallization and oxidative stress in rats with ethylene glycol-induced (EG) nephrolithiasis. Materials and Methods: Fifty adult male Wistar Hannover rats were divided into 5 groups: Control (Group 1), EG (Group 2), EG + 50 mg/kg VO (Group 3), EG + 100 mg/kg VO (Group 4), EG + 200 mg/kg VO (Group 5). On days 7, 14 and 28, 24-hour urine was collected and blood samples were taken. On day 28, the rats were sacrificed and inflammation, oxidative stress and CaOx crystallization under a polarized light microscope were evaluated. Results: There was a statistically significant difference between Group 2 (EG) and Group 1 (Control) in serum on days 7, 14 and 28 in inflammation, acute kidney injury and oxidative stress parameters and in tissue on day 28 in inflammation and oxidative stress parameters. It was found that these parameters were improved in Groups 3-5 compared to Group 2 (EG) and the statistical significance increased as the dose increased. In the histopathological evaluation of the tissues on day 28, the mean number of crystals were statistically significantly higher in Group 2 (EG) compared to Group 1 (Control). It was found that these parameters were improved in Groups 3-5 compared to Group 2 and there was a statistically significant difference in Groups 4-5. Conclusion: VO was found to improve inflammation, oxidative stress, acute kidney injury and CaOx crystallization in rats with CaOx-induced nephrolithiasis directly proportional to dose increase.