Alt ekstremite periferik arter hastalığı revaskülarizasyonunun kardiyak diyastolik fonksiyonlar üzerine etkisi
  1. Tez No: 621125
  2. Yazar: İSMAİL BALABAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELÇUK PALA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğt. Ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Periferik arter hastalığı(PAH) diyastolik disfonksiyon gelişmesinde ve mevcut diyastolik disfonksiyonun diyastolik kalp yetersizliğine(KY) ilerlemesinde risk faktörüdür. Artmış sol ventrikül(solV) art yükü ve myokart sertliği, miyokart relaksasyonunda gecikmeye ve bozulmaya yol açar. PAH'ta revaskülarizasyonun kardiyak diyastolik fonksiyonlar üzerine etkisi net olarak bilinmemektedir. Çalışmamızda PAH nedeniyle perkütan revaskülarizasyon kararı verilmiş hastalarda revaskülarizasyonun kardiyak diyastolik fonksiyonlar üzerine etkisini araştırmak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza Haziran 2018 ile Ocak 2019 tarihleri arasında aortoiliak veya femoropopliteal PAH tanısıyla perkütan revaskülarizasyon kararı verilmiş ve başarılı revaskülarizasyon yapılan 48 (39'u erkek, 9'u kadın) hasta dahil edildi. Hastaların tıbbi geçmişi, demografik özellikleri, kardiyovasküler risk faktörleri, komorbid hastalıkları, vital bulguları kaydedildi. Hastaların revaskülarizasyon öncesi 24-48. saatler arasında, revaskülarizasyon sonrası 48-120. saatler arasında ekokardiyografik kayıtları alındı. Bulgular: Hastaların 37'sinde femoropopliteal, 11'inde aortoiliak lezyon başarılı revaskülarize edildi. Hastaların 35'inde tedavide balon dilatasyon uygulanırken, 13'ünde balon dilatasyona ek olarak stent implantasyonu uygulandı. Hastaların revaskülarizasyon öncesi ve sonrası vital bulgularında istatistiksel anlamlı fark izlenmedi (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Objectives: Peripheral arterial disease is a risk factor for developing diastolic dysfunction and worsening of present diastolic dysfunction to cause diastolic heart failure. Increased left ventricular afterload and myocardial stiffness cause to delay and disruption of myocardial relaxation. The effect of revascularization for peripheral arterial disease on cardiac diastolic function is not clear yet. In our study, we aimed to investigate the effect of revascularization for peripheral arterial disease on cardiac diastolic functions. Methods: In our study, 48 patients(39 male) who underwent successful percutaneous revascularization for aortoiliac or femoropopliteal peripheral arterial disease between June 2018 and January 2019 were included. Medical history, demographic characteristics, cardiovascular risk factors, comorbid diseases and vital signs of patients were recorded. Echocardiographic images were taken in 24-48 hours before and 48-120 hours after revascularization. Results: Femoropopliteal lesions were revascularized in 37 patients while 11 patients had revascularization for the aortoiliac disease. Balloon dilatation was used in 35 patients and stent implantation was needed in 13 patients after balloon dilatation. There was no statistically significant difference in vital parameters before and after the procedure (p>0.05).