Alt ve üst ekstremiteye yönelik yapılan kuvvet çalışmalarının hormonal cevap üzerine etkisi
The effect of force studies on lower and upper extremities on hormonal response
  1. Tez No: 621156
  2. Yazar: TEMEL CEYLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARMAĞAN ŞAHİN KAFKAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Çalışma, Alt ve Üst Ekstremiteye Yönelik Yapılan Kuvvet Çalışmalarının hormonal cevap üzerine etkilerini araştırmayı amaçlamıştır. Materyal ve Metot: Çalışmaya yaş ortalaması 21.88±1.53 olan 9 gönüllü erkek katıldı. Gönüllülerin ilk hafta biyometrik ölçümleri alındı. Devamında 48'er saat arayla 2 farklı kuvvet egzersizi için alıştırma fazı uygulandı. 1 hafta ara verildikten sonra 1 MT belirlendi. Sonrasında 10 gün arayla alt ve üst ekstremiteye yönelik 3 farklı protokol uygulandı. 1. protokolde: Squat, 2. protokolde: Biceps Curl 'den oluşan alt ve üst ekstremiteye yönelik kuvvet egzersizleri 12 tekrar halinde 4 set olarak yapıldı. Kombinasyonları ise Squat (2x12) ve Biceps Curl (2x12) tekrar halinde 4 set olarak uygulandı. Algılanan zorluk derecesi için OMNI-RES skalası, DOMS değerlendirmesi için VAS uygulandı. Gönüllülerin kan numunelerinden CK, LDH, Testosteron, IGF-1 düzeyleri, protokol öncesi, protokol sonrası, 24. saat, 48. saat ve 72. saatler de olmak üzere 5 defa analiz edildi. Bulgular: Protokollerden zamansal değişimlerde; CK parametrelerinde 1.
Özet (Çeviri)
Purpose: The study aimed to investigate the effects of Strength Studies on Lower and Upper Extremities on hormonal response. Material and Method: Nine volunteer men with a mean age of 21.88 ± 1.53 participated in the study. Biometric measurements of the volunteers were taken in the first week. Afterwards, the exercise phase was applied for 2 different strength exercises at 48 hour intervals. After 1 week break, 1 MT was determined. Afterwards, 3 different protocols were applied for upper and lower extremities with an interval of 10 days. In the 1st protocol: Squat, in the 2nd protocol: Biceps Curl, the strength exercises for the upper and lower limbs were performed in 12 sets of 4 sets. The combinations were applied as 4 sets of squat (2x12) and biceps curl (2x12) again. OMNI-Res scale was applied for the perceived difficulty level and VAS was applied for DOMS evaluation. CK, LDH, Testosterone, IGF-1 levels from the blood samples of the volunteers were analyzed 5 times, before, immediately after the protocol, 24 hours, 48 hours and 72 hours.