Kapalı ve açık kinetik zincir kuvvet egzersizlerinin hormonal cevap ve kas hasarı üzerine etkisi
Effect of closed and open kinetic chain resistance exercise on hormonal response and muscle damage
  1. Tez No: 621157
  2. Yazar: SELÇUK HANCIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED EMİN KAFKAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Araştırma, Kapalı ve Açık Kinetik Zincir Egzersizlerinin hormonal cevap ve kas hasarı üzerine etkilerini araştırmayı amaçlamıştır. Materyal ve Metot: Çalışmaya yaş ortalaması 23.00±2.35 olan 10 gönüllü erkek katıldı. Katılımcıların 1. Hafta biyometrik ölçümleri alındı. Sonrasında 48' er saat arayla 3 farklı Kinetik zincir protokolü için alıştırma fazı uygulandı. 1 hafta arayla 1 MT belirlendi. Akabinde 10'ar gün arayla 3 farklı kinetik zincir protokolü uygulandı. 1. protokolde kapalı kinetik zincir: squat ve deadlift 2. protokolde açık kinetik zincir: leg extension, leg curl, 3. protokolde: leg extension, leg curl, squat ve deadliftden oluşan kinetik zincir kombinasyon hareketleri 12 tekrarlı 4 set olacak şekilde uygulandı. Algılanan zorluk derecesi için OMNI-RES skalası, DOMS değerlendirmesi için VAS uygulandı. Alınan kan numunelerinden CK, LDH, Testosteron, IGF-1 düzeyleri protokol öncesi, hemen sonrası, 24. saat, 48. saat ve 72. saat olmak üzere 5 defa analiz edildi. Bulgular: Protokollerden zamansal değişimlerde; CK, LDH, Testosteron parametrelerinde 1 ve 3. protokolde de anlamlı farklar bulundu (p0.05). Protokoller arası karşılaştırmalarda CK, değerlerinin 1 ve 3 protokolde 2.
Özet (Çeviri)
Purpose: The research aimed to investigate the effects of Closed and Open Kinetic Chain Exercises on hormonal response and muscle damage. Material and Method: Ten volunteer men with a mean age of 23.00 ± 2.35 participated in the study. Biometric measurements of the participants were taken at week 1. Then, the training phase was applied for 3 different kinetic chain protocols at 48 hour intervals. 1 MT at 1 week interval was determined. Then, 3 different Kinetic Chain protocols were applied in 10 days intervals. Chain combination movements were performed with 4 sets of 12 repetitions. OMNI-RES scale was applied for perceived difficulty level and VAS was applied for DOMS evaluation. CK, LDH, Testosterone, IGF-1 levels were analyzed 5 times before, immediately after, 24 hours, 48 hours and 72 hours from the blood samples. Findings: In temporal changes from the protocols; Significant differences were found in CK, LDH, Testosterone parameters in the 1st and 3rd protocols (p 0.05).