Usg veya periferik sinir stimülatörü eşliğinde interskalen blok uygulanmış hastalarda, perfüzyon indeksi ve hemodinamik parametrelerin değerlendirilmesi
Evaluation of perfusion index and hemodynamic parameters on patients that have interscalene block by usg or peripheric nerve stimulator
- Tez No: 621197
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET CEMİL İSBİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Periferik sinir bloğu sonrası başarılı bir bloğun yeterliliğini değerlendirmek için, son dönemlerde pulse oksimetre teknolojisini kullanarak Perfüzyon İndeksini ölçen çalışmalar yapılmaktadır. Bizim çalışmamızda; omuz ve kol cerrahisi geçirecek vakalarda ultrasonografi ve periferik sinir stimülatörü (grup 1) veya periferik sinir stimülatörü (grup 2) eşliğinde uyguladığımız interskalen bloğun, blok başarısını ve yeterliliğini değerlendirmede geleneksel yöntemler ile perfüzyon indeksinin etkilerini karşılaştırılması amaçlandı. Cumhuriyet Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Etik Kurul ve hastaların onayı alındıktan sonra Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı tarafından omuz ve kol cerrahisi geçirecek ASA I-III grubuna giren 18-70 yaş arası 50 hasta çalışmaya alındı. Çalışmamız prospektif olarak yürütüldü. Tüm hastalara; 1mg/kg %0.5 bupivakain + 4mg/kg %2 prilokain + toplamda 30 mlt'ye tamamlanacak şekilde %0,9' luk NaCl eklenerek lokal anestezik solüsyon ile ultrasonografi ve periferik sinir stimülatörü veya periferik sinir stimülatörü eşliğinde İnterskalenBlok uygulandı. Hastaların intraoperatif 0. dk,10. dk, 20. dk, 30. dk ve postoperatif 30. dk larda, kalp atım hızı, diyastolik kan basıncı, sistolik kan basıncı, ortalama arteryal kan basınçları, periferik oksijen saturasyonları, perfüzyon indeksive pin prick testi değerlendirilerek kaydedildi. Çalışmaya alınan bireylerin değişik zamanlarda ölçülen PI değerleri karşılaştırıldığında, gruplar arasındaki farklılık önemsiz bulundu (p>0,05). Ölçümler ikişerli olarak karşılaştırıldığında, intraoperatif 0. dk,10. dk, 20. dk, 30. dk ve postoperatif 30. dk arası farklılıklar önemsiz bulundu (p>0,05). Soğuk Duyusu Kaybı Zamanı; grup 1 de 14,24 ± 3,76 dk ve grup 2 de 16,17 ± 4,35 dkolarak bulundu. Pin-prick Testi Pozitif Olma Zamanı; grup 1 de 16,38 ± 3,84 dk ve grup 2 de 17,66 ± 5,14 dk olarak bulundu. Motor blok başlangıç zamanı; grup 1 de 10,38 ± 3,96 dk ve grup 2 de 11,35 ± 4,30 dk olarak bulundu. Bu çalışmada; pulse oksimetre perfüzyon indeksinin, interskalen blok sonrasında duyusal ve motor bloktan önce gelişen sempatik bloğun neden olduğu, perfüzyondaki artışı hızlı bir şekilde ortaya çıkarabileceği ve interskalen blok başarısını değerlendirmede, geleneksel yöntemlere oranla daha duyarlı, objektif ve basit bir yöntem olduğu kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
Recently, there are researches that measure perfusion index by using pulse oximeter to assess sufficiency of peripheric nerve block. In this research, we aimed the comparision between traditional methods and perfusion index on evaluating the block success and sufficiency of interscalene block that we applied to shoulder and arm surgery cases by using USG and peripheric nerve stimulator (group 1) or peripheric nerve stimulator only (group 2). After the patients' and Cumhuriyet University Research and Application Hospital Ethics Committee's approval are taken; ASA I-III, 50 adult patients (18-70 ages) that have shoulder and arm surgery by Orthopedics and Traumatology Department are chosen for this research. Our research is prospective. Interscalene block was applied to all patients by using USG and peripheric nerve stimulation or peripheric nerve stimulation with bupivacaine 0,5% 1mg/kg + prilocaine 2% 4mg/kg + NaCl 0,9% to complete the anesthetic solution to 30 ml. We recorded heart rate, dyastolic blood pressure, systolic blood pressure, mean arterial pressure, peripheric oxygen saturation, perfusion index and pin-prick test values of the patients on basal, 10th, 20th, 30th and postop 30th minutes. When the perfusion index values of the patients that are measured on different times were compared, the difference between the groups was insignificant (p>0,05). When measurements were compared binary, the differences on basal, 10th, 20th, 30th and postop 30th minutes were insignificant (p>0,05). Loss of cold sensation time was 14,24 ± 3,76 minute in group 1 and 16,17 ± 4,35 minute in group 2. Pin-prick test time to be positive was 16,38 ± 3,84 minute in group 1 and 17,66±5,14 minute in group 2. Motor block onset time was 10,38±3,96 minute in group 1 and 11,35±4,30 minute in group 2. In this research we are of the opinion that pulse oximeter perfusion index is more sensitive, objective and simple method than traditional methods on evaluating the success of interscalene motor block and also pulse oximeter perfusion index can rapidly reveal the increase on perfusion that is due to sympathetic block that occurs before the sensitive and motor block after interscalene block.