Üst ekstremı̇te bloklarında görülen komplı̇kasyonlar
Complications i̇n upper extremity blocks
  1. Tez No: 384343
  2. Yazar: GÜL YÜKSEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜLEYMAN ARİF KÜÇÜKAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Üst Ekstremite Bloklarında Görülen Komplikasyonlar Amaç: Üst ekstremite ve omuz cerrahisinde anestezi ve analjezi sağlamak amacıyla brakial pleksus servikalden aksiller bölgeye kadar değişik seviyelerde, farklı lokalizasyon teknikleri beraber kullanılarak bloke edilebilir. Üst ekstremite cerrahisinde anestezi veya analjezi amacıyla brakial pleksus blokajının güvenle kullanılabilecek etkin bir yöntem olduğu görüşü benimsenmektedir. Bu çalışmada kliniğimizde USG ve(ya) sinir stimülatörü eşliğinde brakial sinir blokları uygulanmış olan vakalar incelenerek karşılaşılan komplikasyonlar ve sebep olan faktörler incelenmiştir. Gereç ve yöntem: Etik kurul onayı alındıktan sonra hastanemizin plastik cerrahi ve ortopedi ameliyathanelerinde yapılmış olan brakial sinir blokları retrospektif olarak incelendi. Çalışmaya tüm ASA gruplarından 18 ile 85 yaş aralığında, bilinen nörolojik hastalığı ve lokal anestezik alerji öyküsü olmayan 465 kadın ve erkek hastalar alındı. Veriler yaş, cinsiyet, ASA skoru, uygulanan blok türü, kullanılan lokalizasyon tekniği, bloğu uygulayan anestezistin tecrübesi, kateter kullanımı ve blok başarısı gözönüne alınarak mevcut komplikasyonlar değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 465 vaka incelendiğinde brakial pleksus sinir blokları nedeniyle oluşabilen lokal anestezi toksisitesi, sinir hasarı, pnömotoraks, hematoraks gibi majör komplikasyonlar görülmedi. Tüm bloklarda %26 oranında minör komplikasyon geliştiği, bunların %68'sinin enjeksiyon uygulaması sırasında, %32'sinin ise blok uygulaması sonrasında peroperatif ve(ya) postoperatif dönemde geliştiği görüldü. Tüm bloklar incelendiğinde; %7,6'sında en sık oranla vasküler ponksiyon görülürken, kateterize edilen vakalarda %7,5 oranında katetere bağlı teknik sorun ve %0,2 oranında enfeksiyon geliştiği görüldü.
Özet (Çeviri)
Complications İn Upper Extremity Blocks Aim: Brachial plexus can be blocked in order to provide anesthesia and analgesia in upper extremity and shoulder surgeries, several levels between cervical and axillary and by using different localisation techniques. It is generally accepted that brachial plexus blockage can be used safely as an effective method. In this study, USG and/or nerve stimulator guided brachial nerve blocked patients were evaluated in terms of complications and their ethiologies. Materials & Methods: After ethical committee approval, patients operated with brachial nerve blocks in plastic surgery and orthopedics clinics were investigated. 465 male or female patients from every ASA groups between 18-85 years of age, with no known neurologic disorder history and local anesthetic allergy were eligible for the study. Data was evaluated in terms of age, gender, ASA score, applied block type, localization technique, experience of the anesthesist, catheter use and block success. Findings: In 465 patients, there were no major complications including local anesthesia toxicity, nerve damage, pneumothorax hemothorax. Minor complications were seen in 26% of the patients, 68 % of these were during the injection procedure, 32% were after the injection phase: per or postoperatively. Of all cases, 7.6% had vascular punction as the most common event seen, 7.5% had technical difficulties related to catheter, and 0.2% had infections. Comparing different peripheral block techniques, axillary, supraclavicular, infraclavicular and interscalene techniques had complication rates 25%, 15.2%, 17,1% and 44,2% respectively.