Investigation of the relationship between social media addiction and obesity and body perception in university students
Üniversite öğrencilerinde sosyal medya bağımlılığının obezite ve beden algısı ile ilişkisinin incelenmesi
- Tez No: 621274
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM TANRIÖVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Çakmak, Seda. (2020). Üniversite Öğrencilerinde Sosyal Medya Bağımlılığının Obezite ve Beden Algısı ile İlişkisinin İncelenmesi. Yeditepe Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Beslenme ve Diyetetik ABD, Master Tezi. İstanbul. Hızla yaygınlaşan ve günlük yaşamın vazgeçilmezi olan sosyal medya platformlarının kullanımı olumlu etkilerle beraber aynı oranda risklere de sahiptir. Sosyal medyanın kontrolsüz ve aşırı kullanımı kritik bir dönem olan gençlikte obezite gibi sağlık sorunlarına yol açabileceği gibi beden algısını da olumsuz yönde etkileyebilir. Bu tez üniversite öğrencilerinde sosyal medya bağımlılığının obezite ve beden algısı ile ilişkisini incelemek amacıyla, İstanbul İli Kayışdağı ilçesindeki Yeditepe Üniversitesi öğrencisi olan ve sosyal medya kullanan 248 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Sosyal medya bağımlılığını ölçmek için Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği, beden algısını belirlemek için Beden Algısı Ölçeği kullanılmış ve obezite durumunu saptamak için Beden Kütle İndeksi (BKİ )(kg/m2) bakılarak gerçekleştirilmiştir. Veriler sosyodemografik bilgileri, yaşam tarzı ve beslenme alışkanlıklarını içeren yapılandırılmış bir anket formu kullanılarak toplanmıştır. Çalışma sonucunda sosyal medya bağımlılığının sosyal medyayı kullanım yılına, alkol kullanımına, öğün atlamaya ve fast food tüketim sıklığına göre farklılık gösterdiği belirlenmiştir. Sosyal medya bağımlılığı ölçeğinin alt boyutlarının egzersiz yapma, psikolojik hastalığa sahip olma durumuna göre farklılıklar gösterdiği bulunmuştur. Fast food tüketim sıklığı ve beden algısı arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. BKİ ise ailede obez birey bulunma durumuna göre farklılık göstermiştir. Sonuç olarak, sosyal medya bağımlılığı obezite risk faktörlerinin gelişmesine ve beden algısının bozulmasına neden olabilir.
Özet (Çeviri)
Çakmak, Seda. (2020). Investigation of the Relationship between Social Media Addiction and Obesity and Body Perception in University Students. Yeditepe University Institute of Health Sciences, Department of Nutrition and Dietetics, Msc thesis, İstanbul. The use of social media platforms, which are rapidly becoming widespread and indispensable in daily life, has the same risks as well as positive effects. Uncontrolled and excessive use of social media can lead to health problems such as obesity in youth, which is a critical period, and negatively affect body perception. This thesis was conducted with 248 students who are students of Yeditepe University in Kayışdağı district of İstanbul province in order to investigate the relationship between obesity and body perception of social media addiction among university students. Social Media Addiction Scale was used to measure social media addiction, Body Perception Scale was used to determine body perception, and Body Mass Index (BMI) (kg / m2) was used to determine obesity status. Data were collected using a structured questionnaire including sociodemographic information, lifestyle, and eating habits. There was a significant relationship between social media addiction and body perception. As a result of the study, it was determined that social media addiction varies according to the year of use of social media, alcohol use, meal skipping and frequency of fast food consumption. It was found that the sub-dimensions of the social media addiction scale differed according to exercise and having psychological disease. There was a significant relationship between fast food consumption frequency and body perception. BMI differed according to the presence of obese individuals in the family. In conclusion, social media addiction can cause obesity risk factors to develop and impair body perception