Sistemik inflamasyon belirteçleri ile menopoz semptomları arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigation of the relationship between systemic inflammation markers and menopause symptoms
- Tez No: 986616
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE KÜÇÜKCERAN, PROF. DR. NAZAN KARAOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Sağlık alanındaki gelişmelerle beraber ortalama yaşam süresi uzamıştır. Dolayısıyla menopoz dönemi artık ortalama bir kadın ömrünün önemli bir kısmını kapsamaktadır. Menopoz ve menopoz sonrası dönemde görülen vazomotor semptomlar (sıcak basması, gece terlemeleri), ürogenital semptomlar (vajinal kuruluk, yanma, disparoni, dizüri, noktüri, stres inkontinansı ve tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonları) ile psikolojik ve fiziksel semptomlar (depresif duygudurum, sinirlilik, çarpıntı, baş ağrısı, uykusuzluk, halsizlik, ödem, kas ve eklem ağrıları, konsantrasyon güçlüğü ve baş dönmesi) yaşam kalitesini önemli ölçüde etkilemektedir. Bu çalışmada, sistemik inflamasyon belirteçleri ile menopoz semptomlari arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Kesitsel tipte tanımlayıcı nitelikteki bu çalışmaya Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniği ile Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniğine herhangi bir nedenle 01 Haziran 2025-31 Ağustos (üç ay) tarihleri arasında başvuran, 45-60 yaş arası 215 kadın dahil edildi. Literatür doğrultusunda oluşturulan anket formunda; sosyodemografik bilgiler ile kahve tüketimi, fiziksel aktivite, obstetrik öykü ile ilgili soruların yer aldığı bilgi formu ve Menopoz Semptomlarını Değerlendirme Ölçeği (MSDÖ) kullanıldı. Toplam 11 maddeden oluşan ölçekten maksimum 44 puan alınabilmektedir. MSDÖ; somatik, psikolojik ve ürogenital olmak üzere üç alt boyuttan oluşmakta ve alınan toplam puan arttıkça menopoz semptom şiddetinin arttığını göstermektedir. Ayrıca son bir ay içerisinde ölçülen tam kan sayımı hastane sisteminden retrospektif olarak incelendi ve nötrofil lenfosit oranı (NLO), platelet lenfosit oranı (PLO), sistemik immün inflamatuar indeks (SII), sistemik inflamatuar yanıt indeksi (SIRI) hesaplandı. Bulgular SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 22.0 programı kullanılarak analiz edildi. p<0,05 değeri istatistiksel olarak anlamlı kabul edildi. Bulgular: Çalışmaya katılan kadınların yaş ortancası 49 (min=45, maks=60) yıl olup %54,4'ü 50 yaş altındaydı. Katılımcıların %88,4'ü (n=190) evli, %67'si (n=144) ilköğretim mezunu, %69,3'ü (n=149) çalışmıyor, %55,8'inin (n=120) geliri giderine denk idi. Katılımcıların %31,2'si (n=67) menopoz sonrası dönemindeyken, %68,8'i (n=148) ise menopoz öncesi dönemde idi. Beden kitle indeksi gruplamasına göre %0,9'u (n=2) zayıf, %17,7'si (n=38) normal kilolu, %33,5'u (n=72) fazla kilolu ve %47,9'u (n=103) obezdi. Kadınların %19.5'i (42) sigara kullanıyordu, %56,7'sinin (n=122) kronik hastalığı vardı ve %61,4'ü (n=132) düzenli egzersiz yapmıyordu, %41,8'i (n=90) ara sıra kahve tüketiyordu. MSDÖ toplam puanı ortalaması 11,77±7,42 (min=0, maks=34) olarak bulundu. Menopoz sonrası dönemde olan katılımcıların toplam MSDÖ puanı (14,42±7,16), menopoz öncesi dönemde olan katılımcılara (10,60±6,99) göre anlamlı olarak daha yüksekti (p=0,001). Obez kadınların MSDÖ toplam puan ortlaamsı (13,17±7,12), fazla kilolu olanlara göre (10,50±7,75) daha yüksekti (p=0,048). Sigara kullanımı, fiziksel aktivite durumu, kahve tüketimi ve kronik hastalık varlığı MSDÖ toplam puan ortalamalarında anlamlı bir fark yaratmadı (p>0.05). Menopoz öncesi dönemde olanların NLO (2,07±0,87), PLO (138,50±45,04), Sİİ (599,48±264,32) ve SİRİ (1,07±0,47) değerleri menopoz sonrası döneminde olan katılımcıların NLO (1,79±0,66), PLO (120,67±38,24), Sİİ (488,83±233,45) ve SİRİ (0,92±0,47) değerine göre anlamlı düzeyde daha yüksekti (sırasıyla p=0,021, p=0,003, p=0,004, p=0,033). MSDÖ toplam puanı ile sistemik inflamasyon belirteçleri arasında ise anlamlı korelasyon yoktu (p<0.05). Sonuç: Bu çalışmada, literatürdeki bazı bulguların aksine, menopoz semptomları ile sistemik inflamasyon belirteçleri arasında anlamlı bir ilişki saptanmamıştır. Ayrıca postmenopozal dönemde inflamatuar belirteç düzeylerinin daha düşük bulunması, menopoz sonrası kronik inflamasyonun artacağı yönündeki genel beklentiyle uyumlu değildir. Bu durum, özellikle menopoz öncesi dönemdeki belirgin hormonal dalgalanmalar ve organizmanın bu değişimlere adaptasyon süreçleriyle ilişkili olabilir. Elde edilen veriler, menopozal semptomların etiyolojisinde obezite ve hormonal geçişin rolünü pekiştirmekle birlikte, bu karmaşık biyolojik ilişkiyi aydınlatmak üzere daha ileriye dönük ve çok değişkenli analizleri içeren araştırmaların gerekliliğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: With advances in the field of health, average life expectancy has increased. Consequently, the menopausal period now constitutes a significant portion of an average woman's lifespan. Vasomotor symptoms (hot flashes, night sweats), urogenital symptoms (vaginal dryness, burning, dyspareunia, dysuria, nocturia, stress incontinence, and recurrent urinary tract infections), as well as psychological and physical symptoms (depressive mood, irritability, palpitations, headache, insomnia, fatigue, edema, muscle and joint pain, difficulty concentrating, and dizziness) observed during menopause and the postmenopausal period significantly affect quality of life. The aim of this study was to investigate the relationship between systemic inflammation markers and menopausal symptoms. Materials and Methods: This descriptive cross-sectional study included 215 women aged 45–60 years who presented for any reason to the Family Medicine Outpatient Clinic and the Obstetrics and Gynecology Outpatient Clinic of Necmettin Erbakan University (NEU) Faculty of Medicine Hospital between June 1, 2025, and August 31, 2025 (three months). A questionnaire developed in accordance with the literature was used, which included a data collection form containing questions on sociodemographic characteristics, coffee consumption, physical activity, and obstetric history, as well as the Menopause Rating Scale (MRS). The scale consists of a total of 11 items, with a maximum possible score of 44. The MRS comprises three subscales—somatic, psychological, and urogenital—and higher total scores indicate greater severity of menopausal symptoms. In addition, complete blood count results measured within the last month were retrospectively reviewed from the hospital information system, and the neutrophil-to-lymphocyte ratio (NLR), platelet-to-lymphocyte ratio (PLR), systemic immune-inflammation index (SII), and systemic inflammatory response index (SIRI) were calculated. The data were analyzed using SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows version 22.0. A p-value of <0.05 was considered statistically significant. Results: The median age of the women participating in the study was 49 years (min=45, max=60), and 54.4% were under 50 years of age. Of the participants, 88.4% (n=190) were married, 67.0% (n=144) had completed primary education, 69.3% (n=149) were not employed, and 55.8% (n=120) reported that their income was equal to their expenses. While 31.2% (n=67) of the participants were in the postmenopausal period, 68.8% (n=148) were in the premenopausal period. According to body mass index classification, 0.9% (n=2) were underweight, 17.7% (n=38) were of normal weight, 33.5% (n=72) were overweight, and 47.9% (n=103) were obese. Among the women, 19.5% (n=42) were smokers, 56.7% (n=122) had a chronic disease, 61.4% (n=132) did not engage in regular exercise, and 41.8% (n=90) consumed coffee occasionally. The mean total MRS score was 11.77 ± 7.42 (min=0, max=34). The total MRS score of participants in the postmenopausal period (14.42 ± 7.16) was significantly higher than that of those in the premenopausal period (10.60 ± 6.99) (p=0.001). Obese women had a higher mean total MRS score (13.17 ± 7.12) compared with overweight women (10.50 ± 7.75) (p=0.048). Smoking status, physical activity level, coffee consumption, and presence of chronic disease did not result in a significant difference in mean total MRS scores (p>0.05). The NLR (2.07 ± 0.87), PLR (138.50 ± 45.04), SII (599.48 ± 264.32), and SIRI (1.07 ± 0.47) values of premenopausal participants were significantly higher than those of postmenopausal participants (NLR: 1.79 ± 0.66; PLR: 120.67 ± 38.24; SII: 488.83 ± 233.45; SIRI: 0.92 ± 0.47), with p-values of 0.021, 0.003, 0.004, and 0.033, respectively. No significant correlation was found between the total MRS score and systemic inflammation markers (p>0.05). Conclusion: In this study, contrary to some findings in the literature, no significant relationship was found between menopausal symptoms and systemic inflammation markers. Additionally, the observation of lower inflammatory marker levels in the postmenopausal period is not consistent with the general expectation that chronic inflammation increases after menopause. This finding may be related to pronounced hormonal fluctuations during the premenopausal period and the body's adaptive processes to these changes. The obtained data reinforce the role of obesity and hormonal transition in the etiology of menopausal symptoms, while also highlighting the need for further prospective studies incorporating multivariate analyses to elucidate this complex biological relationship.