İstihbarat ve dış politika ilişkisi: ABD istihbarat topluluğu incelemesi
The relationship between intelligence and foreign policy making: Analysis of the US intelligence community
  1. Tez No: 621311
  2. Yazar: MEHMET ŞENCAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT TINAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Polis Akademisi
  10. Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güvenlik Stratejileri ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Çalışmanın merkezinde dış politika ile istihbarat topluluğu arasındaki ilişki vardır. Çalışmada öncelikle CIA, DIA ve Intelligence Community gibi kurumların yayınladığı birinci elden kaynaklardan ve akademik makale, kitap ve dergilerden oluşan ikinci elden kaynaklardan yararlanılmıştır. ABD istihbarat teşkilatının yapısal organizasyonu fonksiyonel görev dağılımı bağlamında oluşturulmuş bir yapıyı temsil etmektedir. Bünyesinde yer alan 16 istihbarat teşkilatının koordinasyon ve eşgüdümünden sorumlu bir çatı organizasyon vardır. Bu çalışmada cevap aranan soruların başında şunlar gelir:“Dış politikada küresel ve çevresel etmenler doğrultusunda uygun kararların alınabilmesi için istihbarat teşkilatlarının rolünün büyüklüğü ne kadardır? Bir istihbarat topluluğu dış politika etkinliğini sağlamaya yönelik nasıl hareket eder?”Dünyanın önde gelen istihbarat teşkilatlarından olan ABD istihbarat topluluğunda bu sorulara nasıl cevap verilmiştir sorusuna cevap aranmaktadır. Olay incelemeleri, Küba Füze Krizi, Vietnam Savaşı, Körfez Savaşı ve Irak Müdahalesi, yoluyla bu sorulara cevap aranarak istihbarat ve dış politika ilişkisinin somutlaştırılması sağlanmıştır. Böylelikle söylenebilir ki tezin amacı olarak değişen dünyanın siyasi dinamikleri ekseninde, dış politika ve istihbarat topluluğunun birbirlerini destekler şekilde hareket ettiği düşüncesi yer alır.
Özet (Çeviri)
The main issue of the thesis is the relationship between the intelligence community and foreign policy. The main argument of the thesis is that foreign policy and intelligence agencies act in terms of support of each other in the axis of the political dynamics of the changing world politics. In the US intelligence community, there are sixteen agencies and a coordinating center with the name of DNI. In order to play a useful role in the foreign policymaking process, the functional distribution of intelligence types within the organization of the community, the structure of the coordination mechanism and the control mechanisms of the intelligence community are important. How big is the role of intelligence agencies in order to make appropriate decisions in the line of global and environmental factors in foreign policy? How do the organization of intelligence community shape and support foreign policy? What is the main role of“the principle of the functional distribution of duties”on the efficiency of foreign policy? Which answers does the US intelligence community, one of the world's leading intelligence community, give to these questions? In this regard, analysis of the US foreign policymaking process and US intelligence community provides to evaluate the relationship between intelligence and foreign policymaking in the light of examining four events, Cuban Missile Crisis, Vietnamese Conflict, Gulf War and Iraq Intervention, in the US political history.